Kapalı

Ziraat Kredi Kartı Sonradan Taksitlendirme

sonradan taksitlendirme

Kredi kartı ile yapılan harcamalar dahilinde ziraat bankası sonradan taksitlendirme yapma şansı vermekte. 12 aya kadar vade imkanı ile kart harcamalarınızı ilgili vadeye bölmek mümkün. Bu sayede kredi kartı ekstresi gelince fazla borcunuz var ise bunu sonradan taksitlendirme işlemine sokarak, rahat ödeme planı ile borçlarınızı bankaya ödemek mümkün. Kart harcamalarında öteleme adı da verilen sonradan taksitlendirme ziraat bankası tüm kredi kartlarında geçerlidir.

Sonradan Taksitlendirme

Ziraat Bankası sonradan taksitlendirme işlemi için, peşin  olarak  kartı ile yapılan harcamaları  12 aylık bir süreye kadar vade seçenekleriyle taksitlendirmektedir. Hatta bu işlemi gerçekleştirmek için, kart sahibinin Ziraat Bankası müşteri  iletişim merkezini araması yeterli olmaktadır. Ziraat Bankası’nın kredi yapılandırma, sonradan taksitlendirmesine ilişkin maddeler şöyledir:

Yapılan  harcamalarda daha  sonra taksit yaptırabilmek için en az 100 TL, en fazla ise 10 Bin TL’lik işlem tutarı olması gerekmektedir. Fakat Ziraat Bankası gerektiği durumlarda miktar üzerinde değişiklik yapabilmektedir. Daha sonra taksitlendirme ücretine karşın her hangi bir hizmet bedeli banka tarafından alınmamaktadır. Kart sahibinin hesabının 2 kesim zaman dilimi sırasında  yapılan  peşin harcamalarda, hesap kesimi tarihinden  evvel, bankaya ait olan  numara ile Ziraat Bankası’nın  müşteri hizmetleri ile irtibata geçilmesi  durumunda, kart sahibinin kredi borcu Ziraat Bankası cep uygulamasında  veya SMS üzerinden aylara bölünerek taksitlendirilmektedir. Kredi kartı ekstresi, kartınızla yaptığınız alışverişlerin özetini gösteren bir belgedir. Gün sonu  işlemleri, gün içerisinde yapılan satışların toplanarak gün sonunda  bankaya götürülerek kayıt altına alınmasıdır. İşlemlerin devamı sırasında taksit işlemi yapılmamaktadır. Daha sonra yapılan  taksitlendirme işlemleri, POS/ÖKC aracılığı ile yapılan harcamalarda geçerlidir. Bu duruma elektronik ortamda ki  işlemler de dahil edilmektedir.

Sonradan Taksitlendirme Hesaplama Faiz Oranı

Öncelikle 100 TL lik yapılan harcamanın sonradan taksitlendirme yapıldığında faiz oranı kaç olacak ortaya nasıl bir tablo çıkacak buna bakalım. Biz bunu 2 taksite böldüğümüzde aylık 51.49 TL olarak karşımıza çıkıyor. Ödenecek olan faiz tutarı 2,98 TL olmakla beraber toplamda cebinizden 102,98 TL çıkmış olacak. Faiz oranı %1,65 olmakla beraber yıllık maliyet oranı ise %19,8 olarak karşımızda.

Maxi puan kullanılarak yapılan harcamalar da taksitlendirme işlemine tabi olmamaktadır. Taksitlendirme uygulanan bir işe bir daha taksitlendirme uygulanmamaktadır. Yasal düzenlemeler ile taksitlendirme işlemine tabi olmayan hususlar şunlardır; yurt dışında yapılan harcamalar, alkollü içecekler, kozmetik, akaryakıt, gıda, ofis gibi kullanım biçimleri.  Sonradan taksitlendirme yapılan işlemin dilenirse banka tarafından  erken kapaması yapılabilmektedir. Erken kapama işlemi; hesap kesim tarihinden sonra yapılmaktadır. Kartın dönem içinde ki  hareketlerine yansıyarak minimum ve maksimum harcamaları bildirilmiş taksite ait faiz işlemleri iptal edilmektedir.

Sonradan Taksitlendirme Caiz Mi?

Bir mal alıyorsunuz ve bu malın ödemesini zamanında yapmadığınızda cezai işleme maruz kalmamak için bankaların verdiği kampanyalardan biri olan öteleme veya sonradan taksitlendirme işlemleri yapılabilir. Burada konu caiz mi sorusu gelmekte şöyle düşünelim banka sizlere faiz karşılığında bu harcamanın ileri tarihe atılabileceğini belirtmiş yani faiz alacak sizden. İlgili kısım ise bizlere ne demekte faizin her türlüsü haram demekte. Bu nedenle tavsiyemiz farklı bir kart ile yola koyulmak olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top