Ana sayfa Konut kredileri Ziraat Katılım Konut Hesabı

Ziraat Katılım Konut Hesabı

0
Ziraat Katılım Konut Hesabı

Ev almak isteyen fakat bir türlü para biriktiremeyen vatandaşlar için yeni bir düzenleme getiren hükümet, konut destek paketi ile birikim yapmayı teşvik ederek, ev sahibi olma imkânı tanımıştır. Devlet katkılı konut hesabından faydalanmak için, Ziraat Katılım Bankasında bir vadeli mevduat hesabı açtırmak ve bu hesaba her ay düzenli para yatırmak gerekir. Minimum 3 yıl para yatıranlar için, biriken paranın %20’si oranında devlet desteği verilir. Ziraat Katılım Bankası, değişik avantajlar ile konut hesabı açtırmak ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşları desteklemektedir.

Son birkaç yılda yükselen kredi faizleri nedeni ile ev sahibi olamayan vatandaşlar için bir umut olan devlet katkılı konut hesabından faydalanmak için, gerekli şartlar şu şekilde açıklanabilir;

  • Kapsamı açıklanan konut teşvik paketinde, Ziraat Katılım Bankası konut hesabından faydalanmak isteyen bireylerin, üzerinde kayıtlı ev bulunmaması gerekir.
  • Devlet destekli konut hesabında, her hangi bir yaş sınırlaması bulunmaz. Yani 18 yaşından küçük olan çocuğunuz için bu hesabı açtırmanız mümkündür.
  • Konut hesabı açtırdıktan sonra, belli sürelerde para yatırmak gerekir. Bir aylık ödemlerde en düşük 250 TL, en yüksek 2 500 TL yatırılabilir. Üç aylık ödemeyi tercih edenlerin ise en düşük 750 TL, en yüksek ise 7 500 TL yatırması gerekir.
  • Konut hesabına yatırılan paranın, çekilmemesi önemlidir. Parasal kriz anında; aylık yatırılan konut hesabından üç defa geri çekmek, üç aylık yatırılan konut hesabından ise bir defaya mahsus geri çekmek mümkündür. Yatırılan parayı daha kez fazla geri çekmek, devlet teşvikini kaybetmeye neden olur.
  • Konut teşvik paketinde, bir hesap sahibine yapılacak teşvikin limiti bellidir. En fazla 15 000 TL konut desteği yapılabilir.
  • Ziraat Katılım Bankası konut teşvik için, her ay bankaya gitmek gerekmez. Otomatik ödeme talimatı vererek, zahmetsizce para biriktirmeniz mümkündür.
  • Devlet destekli konut hesabında, daha fazla destek almak için bir defaya mahsus toplu para yatırma olanağı mevcuttur.
  • Konut hesabında para biriktiren ve devlet desteğine hak kazanan kişilerin, konut edinmesi durumunda, en fazla altı ay içinde destek için başvuru yapması zorunludur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin