Ana sayfa Katılım Bankacılığı Ziraat Katılım ile Yatırım Nasıl Yapılır?

Ziraat Katılım ile Yatırım Nasıl Yapılır?

0
Ziraat Katılım ile Yatırım Nasıl Yapılır?

Faizsiz kazanç anlayışı ile kurulan ve yapılacak yatırımların elde edilecek karların ortaklar arasında dağıtılması sistemine dayan ve Türkiye’nin ilk kamu katılım bankası olan Ziraat Katılım bankası 12 Mayıs 2015 yılında hizmete girmiştir. Ziraat Katılım Bankası, müşterilerinin paralarını yatırım araçlarında değerlendirmesi için de yatırım araçlarıyla hizmet vermektedir. Bu yazımızda Ziraat Katılım Bankasının yatırım araçlarından bahsedeceğiz.

.Hisse Senetleri: Ziraat Katılım Bankası, borsa da hisse senedi işlemleri yapabilen aracı kurumlardan biridir. Yatırımcı adına borsa da hesap açılır ve borsa işlemlerini takip edebilmesi için hesap numarası verilir. Yine Ziraat Katılım bankasının müşterilerine ücretsiz hizmeti olan Z Borsa ve Z Trader uygulamasıyla hisse senet işlemlerini her ana takip edebilirler. Ziraat katılım bankası, hisse senetleri yatırım aracında;

. Ziraat Yatırım Bankasında ki hesabınızda hisse senedi, tahvil, bono, repo veya yatırım fonu araçlarından birinin talep edilmesi durumunda SPK mevzuatı gereği uygun faiz oranları ile hisse senedi alımları için Kredili İşlem gerçekleştirebilirsiniz.

.Yatırımcılar, piyasalarda fiyatının düşeceğini düşündüğü hisse senetlerini Ziraat Yatırım aracılığı ile satıp düşük fiyattan yerine koymak sureti ile Açığa Satış işlemi yapabilirler.

. Yatırımcılar satın aldıkları hisse senetlerini belli bir süre için ödünç vererek ek bir gelir elde edebilmek için Ödünç İşlemleri gerçekleştirebilirler.

.Sabit Getirili Menkul Kıymetler: Risk sevmeyen sabit getiriyi tercih edenler, Ziraat Yatırım sabit getirili menkul kıymetler piyasası içerisinde en uygun oranlarla oluşan Devlet Tahvili, Hazine Bonosu ve repo sayın alabilirler.

.Türev Araçlar: Türev piyasaları, tarafların belli bir ürünü belli miktarda daha önceden belirlenmiş ileri bir tarihte önceden üzerinde anlaşılmış bir fiyattan alma veya satma konusundaki yükümlülüklerini içeren sözleşmelerin alınıp satıldığı piyasalardır. Ziraat Katılım Bankası Türev araç yatırımları sayesinde dövize, tahvile, bonoya, emtiaya, altına, enerjiye vb. dayalı olarak oluşan türev sözleşmelere işlem yapılabilmektedir.

.Yatırım Fonları: Ziraat Katılım Bankası portföyü önderliğinde kısa ve uzun vadeli yatırım fonlarına yatırım yapılmaktadır. Havuzda toplanan varlıklar hazine bonosu, devlet tahvili, hisse senedi, repo alım satımları yapılmaktadır.

Ziraat Yatırım Bankası, bankalarında hesap açan yatırımcılar için uzman portföylerinden oluşan Varlık Yönetimi desteği vermektedir. Yine yatırım danışmanlığı, yatırım müşteri hizmetleri ve akıllı cep telefonlarına indirilen Z Borsa ve Z Trader uygulaması ile hizmet vermektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin