Ana sayfa Katılım Bankacılığı Ziraat Katılım Doğrudan Borçlanma Sistemi Nedir?

Ziraat Katılım Doğrudan Borçlanma Sistemi Nedir?

0
Ziraat Katılım Doğrudan Borçlanma Sistemi Nedir?

Alacaklarını çek veya senet üzerine bağlamamış, bayilik sistemi ile çalışan veya abonesi olup birçok müşteriyle çalışan firmaların, bankadaki hesaplarının limiti nezdinde firmalara veya müşterilerine olan borçlarını ödeyen sisteme borçlanma sistemi denilmektedir.

Firmaların bayi ya da müşterilerinden yapacakları mal veya hizmet alış ve satıştan dolayı ortaya çıkacak fatura tahsilâtlarının otomatik olarak gerçekleştirilmesini sağlayan bir nakit yönetimi hizmeti olarak da adlandırabileceğimiz borçlanma sisteminde, firmanın bankada ki hesabında faturaları ödeyecek limiti olmasa bile Ziraat Katılım Bankası tarafından kredilendirilerek faturalar ödenir.

Borçlanma sistemi TL ve tüm döviz cinsleri için geçerlidir. Borçlanma sisteminden sadece yaygın bayi ağı olan firmalar yararlanabilmektedir. Borçlanma sistemini kullanan bayiler havale, EFT, teminat mektubu, senet gibi ödeme kaynaklarının ortaya çıkaracağı riski ve maliyeti azaltacaktır. Yine otomasyon sayesinde ortaya çıkacak operasyonel maliyetler düşer, operasyonel iş yükü azalır.

Ziraat Katılım Bankasının Borçlanma sistemi ile bayilere tanınan krediler sayesinde firmaların alacak tahsilât riskini sıfırlamaktadır. Bu sıfır risk sayesinde bayi kısa süreli finansman ihtiyaçlarını karşılamış olacaktır. Borçlanma sisteminin bayilere sağladığı diğer faydalar ise; meydana gelecek nakit akışı önceden bilinir ve firmalar buna göre muhasebelerini hazırlarlar.

Firma bayi arasında ki nakit akışı aksatılmadan yapılacağı için bayi ve firma arasında ki ilişkiler kuvvetlenecektir. Muhasebe entegrasyonu sayesinde operasyonel yük ve hata payı azalacaktır. Bayiler, borçlanma sistemi sayesinde fatura takibini daha rahat yapacaklar, alacaklarına karşılık fatura bedellerini kendi bayi hesaplarından otomatik tahsil edeceği için EFT ve havale masrafları olmayacaktır.

Ziraat Katılım Bankası doğrudan borçlanma sisteminden faydalanmak isteyen bayileri olan firmalar varsa bulundukları yerlerde ki Ziraat Katılım Bankası’na yoksa Ziraat Bankası şubelerine başvurmaları gerekmektedir. Yine Ziraat Katılım Bankası doğrudan borçlanma sistemine başvurmanın diğer yolu ise  dbs@ziraatbank.com.tr adresine başvurabilirler.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin