Ana sayfa Ekonomi Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası

0
Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Bankası Hakkında Önemli Bilgiler

Ziraat Bankası’nın kuruluş yılı 1863 yılına dayanmaktadır. Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından kurulmuştur. Eski ve köklü  bir bankadır. Menafi sandıkları ile aynı işlevi yerine getirmesi amacıyla finans kuruluşu olarak dönüştürülmüştür. İlk kurulduğu yıllarda ziraat ile alakalı aracılık faaliyetleri yapmak, çiftçiye kredi kullandırmak, faiz karşılığında işlemler yapmak gibi görevleri bulunmakta idi. Gün geçtikçe hem gücü hem de görevleri giderek artış gösterdi.  Başlangıçta banka müdürlüğüne Mikail Portakalyan getirilmiştir.

Bankanın şimdiki genel müdürü ise Hüseyin Aydın’dır. Ziraat Bankası’nda çalışan personel sayısı ortalama yirmi dört binin üzerinde olarak hesaplanmıştır. Ülkemiz insanlarına geniş hizmet ağı sunmaktadır. Günümüzde şube sayısı bir yedi yüz civarındadır. Müşterilerine hem şubeden hem de internet, telefon gibi araçlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir. Gelişmiş bir hizmet platformu mevcuttur.

Hizmet alanı sadece ülke içi ile sınırlı kalmamış ve uluslar arası alanda da ilerleme yoluna gitmiştir. Dünyanın birçok yerinde hizmet imkânı sunmaktadır. Bankanın en bilinen sloganı ‘’bir bankadan daha fazlası’’ cümlesidir. Bu slogan halk arasında oldukça fazla yer edinmiştir. Ziraat Bankası’na karşı, insanlarda kamu bankasının vermiş olduğu bir güven duygusu da yer almaktadır.

 

Ziraat Katılım Bankası Açılıyor

Ziraat bankası ülkemizde kamu bankaları arasında yer almaktadır. Katılım bankacılığı her geçen gün gelişme gösterdiğinden dolayı bu büyük kamu bankası katılım bankası açma kararı almıştır. Böylece katılım bankası açan ilk kamu bankası olma özelliğine sahiptir. Ziraat katılım bankasının açılış tarihi yirmi dokuz mayıs olarak belirlenmiştir.

Bankanın genel müdür sene başında yaptığı konuşmada bu yeni yapılanmanın açılış tarihi ile ilgili ufak ipuçları vermişti ve söylediklerinde haklı çıktı. Ülkenin birçok yerinde bankanın şube hazırlıkları tüm hızıyla devam etmektedir. Katılım bankası kurmak için 10 Ekim 2014 yılında Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu’ndan kuruluş izni alan Ziraat Bankası ilerleyen dönemlerde aynı kurumdan faaliyet iznini de alarak yoluna devam etmektedir.

Katılım bankası için hazırlanan genel müdürlük binası bitmek üzeredir. Bu da gösteriyor ki en yakın zamanda katılım bankası faaliyete geçecektir. 29 Mayıs 2015 te Açılışı ile birlikte yoluna hız kesmeden devam edecektir. Buna paralel olarak yılsonuna kadar yaklaşık on beş şube açmayı hedeflemektedir. Böylece çalışan sayısının üç yüze ulaşması beklenmektedir. Bu sayının içerisine genel müdürlükte çalışan kişiler de dâhil edilmiştir. Katılım bankalarının Pazar payı yüzde beş civarındadır. Ziraat bankası pazara girerek bu payı büyütmeyi amaç edinmiştir.

Bankanın ilk etapta Şube açılmayan İllerde mevcut Ziraat Bankası Şubeleri içerisinde hizmet verecektir. Bankanın vereceği hizmetler ve katılım bankacılığı hakkında merak ettiğin konuları da Katılım Bankacılığı Nedir? başlıklı makalemizi ve Ziraat Katılım Bankası Hizmetleri Nelerdir? okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin