Kapalı

Ziraat Katılım Bankası Konut Finansmanı 2016

Faizsiz kar sistemine dayanan, müşterilerinden almış olduğu yatırımları farklı yatırım alanlarında değerlendiren ve elde edilen karın, yatırım tutarı ve vade süresine göre kar olarak müşterisine geri döndüren bir sistemdir. Kar ve zarar ortak sistemine dayanan sistemde, yatırımlardan kar elde edilmeyip oluşan zararlarda yatırımcının yatırımlarında zarar olarak tahsil edilmektedir. Türkiye’nin ilk yerli katılım bankası olan ve 29 Mayıs 2015 tarihinde hizmete giren Ziraat Katılım Bankası’nın Konut Finansmanı hakkında bilgiler vereceğiz.

Ziraat Katılım Bankası Konut Finansmanında ki sistem evin alınması ve teslim edilmesi dışında ki tüm işlemler klasik bankalarla aynıdır. Klasik bankalara konut kredisi için başvurduğumuzda, banka satın alınacak eve bir ekspertiz gönderir ve konut kredi kullanımına uygunsa, konutun ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi kullandırtmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası’nda uygulanan sistem buraya kadar klasik bankalarla aynıdır. Klasik bankalarda kredi onaylandıktan sonra satın alınan konut banka tarafından ipotek edilmekte ve banka kredi tutarının evi satın aldığınız kişinin hesabına aktarmaktadır. İşte konutun satın alınma işlemi Ziraat Katılım Bankası’nda farklıdır. Şöyle ki müşterinin beğendiği evi müşterinin kendisi değil banka onun adına satın almaktadır. Satın alınan ev, Ziraat Katılım Bankası tarafından kendi adına ipotek edilmektedir.

Bankalar konut kredilerine aylık faiz oranı uygularken Ziraat Katılım Bankası’nda faiz yerine kar sistemi uygulanmaktadır. Klasik bankalarda olduğu gibi 120 aya kadar vade imkânı sunulan konut finansmanında, aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık ödeme imkânları bulunmaktadır.  Dilerseniz, Ziraat Katılım Bankası’nın anlaşmalı olduğu inşaat firmaları tarafından yapılmış sıfır daireleri de satın alınabilmektedir.

Klasik bankalarda olduğu gibi Ziraat Katılım Bankası’na Konut Finansmanı için başvuran her kişiye konut finansı kullandırılmamaktadır. Kredi notları burada da karşımıza çıkmaktadır. Ziraat Katılım Bankası’nın Konut Finansmanını kullanarak Türkiye’nin dilediğinizi il ve ilçesinde konut sahibi olabilirsiniz.

Son olarak Ziraat Katılım Bankası’nın konut finansmanı için başvuran müşterilerinden gelir belgesi, kimlik belge bilgileri, satın alınacak konutun tapu fotokopisi talep edilmektedir. Şu an 1,11 kar oranı yani (faiz oranı) ile finansman sağlanmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top