Ana sayfa Banka Haber Ziraat Bankası’ndan Enerji Verimliliği Kredisi

Ziraat Bankası’ndan Enerji Verimliliği Kredisi

0
Ziraat Bankası’ndan Enerji Verimliliği Kredisi

Ziraat Bankası kendisi ile çalışan KOBİ’lere özel olarak Dünya Bankası kredileri sunuyor. Son olarak yapılan kredi kampanyası KOBİ’lerin büyük işletmeler ile rekabet etmesi, verimlilik ve karlılığının artması için Enerji Verimliliği Kredisi adı ile banka müşterilerine sunuluyor.

Dünya Bankası Destekli Kredinin Detayları

Orta yada küçük ölçekli işletmelerin enerji harcamalarında tasarrufa gitmeleri ve bu tasarrufları yatırımlarında kullanmaları için Enerji Verimliliği Kredisi sunuyor. Tüm dünya çapında artık enerjinin verimli kullanılması gerektiği yönündeki ortak düşünce Dünya Bankası desteği ile somut bir hal almaya başladı. İşletmelerin doğayı kirletmeyen ve az enerji harcayan teknolojilere sahip olması için hazırlanan kredi detayları ise şu şekilde;

  • Ziraat Bankası ile çalışan en fazla 250 çalışanı olan KOBİ’ler ile en az 40 milyon TL net satış hasılatı olan yada son olarak 1500 çalışanı olan orta ölçekli işletmeler bu krediden faydalanabiliyorlar.
  • Enerji maliyetlerini azaltmak için az enerji harcayan teknolojik makinaların elde edilmesi şartı ile verilen Enerji Verimliliği Kredisi anaparası ödemesiz bir şekilde kullanılarak 8 yıl vadeye kadar kullanılabiliyor.
  • Ödemeler 3 ay, 6 ay ve yılda bir olacak şekilde yapılabilir.
  • Dünya Bankası destekli olduğu için USD cinsinden değişken faizli olarak kullanılan kredi işletmelerde en az %20 enerji tasarrufu yada yatırımlar sonucu elde edilen kazancın en az %50’si enerji tasarrufundan sağlanmış olacağı hesaplanıyor.

Tüm bu şartlar ile verilen kredi en az 250.000 dolar, en üst limiti ise KOBİ müşterileri için 3.5 milyon dolar iken orta ölçekli firmalar için 5 milyon dolar olarak belirleniyor.

Enerji Verimliliği Kredisinin Faydaları

İşletmeler Ziraat Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ni kullanarak hem doğayı daha az kirleten yada hiç kirletmeyen teknolojiye sahip oldukları gibi aynı zamanda daha az enerji tüketimi yapıyorlar. Bu durum hem işletmenin giderlerine ayırdığı paranın yatırım alanlarında kullanılmasına hem de daha yeni teknolojiler ile daha hızlı üretim yapmasına imkan tanıyor. Faiz oranları ise işletmelerin kredi skorlarına, ticari geçmişlerine ve bankaya yapabilecekleri ödeme hacmine göre belirleniyor. Bundan dolayı işletmelerin kendilerine özel ödeme şekli ve faizi öğrenmeleri için en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmesi yeterli olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin