Ana sayfa Esnaf ve KOBİ kredileri Ziraat Bankası Esnaf Kredileri

Ziraat Bankası Esnaf Kredileri

0
Ziraat Bankası Esnaf Kredileri

Türkiye’nin en büyük sermayeli bankası ve 2015 yılı karı 5.16 milyar dolar olarak açıklanan, kamu bankası Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası, esnaflara olan ve değişik isimlerde kullandırdığı krediler açısından da lider durumdadır. Bu yazımızda da Ziraat Bankası’nın esnaf kredileri hakkında bilgi vereceğiz.

Ziraat Bankası’nın ilk esnaf kredisi Gün İçi Kredisidir. Esnafların günlük nakit ihtiyaçlarını karşılaması için hizmete sunulmuş bir kredi türüdür. Müşterinin gün içindeki çok kısa süreli nakit, açığı veya havale gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak kullandırılan nakdî kredidir. Bu kredisinin vadesi 1 gündür ve gün içerisinde alınan kredi gün sonu kapatılma esasına dayanmaktadır. Eğer ki gün içeresinde kapatılmazsa normal ticari kredi işlemi görür.

Ziraat Bankası, engelli esnafları da düşünmüş ve Engelsiz Kredi adı altında, engelli esnaflar için kredi hizmeti sunmuştur. Ziraat Bankasında kullandırılan diğer bir kredi türü de Senet Karşılığı Kredidir. Bu kredi de, esnafların ticaret yapmış olduğu kişilerden almış ama vade süresi daha gelmemiş olan Kambiyo Senetlerinin karşılığında vermiş oldukları kredidir. Borçlu Cari Hesap Kredinde ise, esnafların nakit ihtiyaçları için 12 vade imkânı sunan ve her 3 ayda bir ödeme imkânı sunan kredi türüdür. TL ve Döviz Çek İştira Kredilerinde ise, Senet Karşılığı Kredilerde olduğu gibi, vade süresi gelmemiş ve esnafların iş yaptığı kişilerden alınan TL veya Döviz kurumda yazılmış olan çeklere karşılık verilen kredi türüdür.

Ziraat Bankası, kadın esnaf işletmecilerini de unutmamış ve Kadın Destek Kredi Paketini kadın esnafların hizmetine sunmuştur. Bu kredi ile kadın esnaflara, Ziraat Bankasının uyguladığı özel faiz oranları ile 36 aya kadar kredi imkânı vermektedir. Kadın Destek Kredisini kullanan kadın esnaflar, bu kredi sayesinde kredi tahsis masrafında %50 indirimi, yıllık aidat ücreti olamayan Kobi Kart, teminat mektupları, pos cihaz hizmetleri gibi hizmet paketleri de sunmaktadır.

Spot Kredide esnaflar için hazırlanmış bir kredi paketidir. İşletmelerin kısa süreli nakit ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilmesi amacıyla sunulmuş kredide, kredinin kapanış tarihine kadar faiz sabit kalmaktadır. Kredinin tutarı, uygulanacak faiz oranı ve vadesi kredinin kullandırıldığı tarihteki piyasa koşullarına göre günlük olarak saptanana kredinin vade süresi 6 aydır.

Ziraat Bankası, mesleklere özel krediler adı altında, Turizm Destek Paketi, Eczane Destek Paketi, Elektronik Mağaza Kredisi adı altında kredi imkânları sunmaktadır. Yazımızda son olarak, esnaflarını ticari hizmetlerini kolaylaştırması için taksi, minibüs fibi araçlara sahip olunması veya esnafların sahip olduğu bu araçların bakım, onarım, servis gibi giderlerini karşılaması için de Plaka Kredisini hizmete sunmuştur. Bu krediler 60 ay vade süresine kadar esnaflar tarafından kullanabilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin