Kapalı

Ziraat Bankası Döviz Hesabı

Bankaların müşterilerine verdiği hizmetlerden biri olan döviz hesaplarında, elinizde ki mevcut dövizleri güvence altına almak ve dövizinize faiz uygulayarak birikimlerinizin değerlenmesini sağlamaktadır. Bu hizmetlerden biri de Ziraat Bankası döviz hesaplarıdır.

Ziraat Bankası şubelerinden veya Ziraat Bankası internet bankacılığından döviz hesabı açılabilmektedir. Açılacak olan döviz hesabına dileyen elinde ki dövizleri yatırabildiği gibi dileyende Ziraat Bankasından o gün ki döviz kuruna göre döviz alıp, hesabına aktarabilmektedir. Şunu belirtmekte fayda var ki dövize faiz almak isteyen yatırımcıların, internet bankacılığını tercih etmelerini tavsiye ederiz.

Çünkü, dövize verilen faiz oranı internet bankacılık üzerinde daha fazladır. Bunun nedeni ise internet bankacılığı üzerinden açılacak hesaplarda, devlet tarafından bankalardan her hangi bir vergi alınmamasıdır. Ziraat Bankası’nda üç türlü döviz hesabı bulunmaktadır. Vadesiz döviz hesabında, hesabınızda ki dövizleri dilediğiniz zaman çekebilir veya üzerine yeni döviz ekleyebilirsiniz.

Diğer döviz hesabı ise vadeli döviz hesabıdır. Vadeli döviz hesabında yatan dövizlere, vaat edilen vade süresi kadar faiz uygulanmaktadır. Ziraat Bankası, 2016 Nisan ayı için geçerli olan vadeli döviz hesaplarında Dolara 1.65 ila 1.75 faiz oranı uygularken, Euro için de  1.50 ila 1.60 arasında faiz oranı uygulamaktadır.

Vermiş olduğumuz bu faiz oranları internet bankacılığı üzerinden açılacak vadeli döviz mevduat hesabı için geçerli olduğunu, banka şubelerinden uygulanacak faiz oranının daha küçük olduğunu hatırlatmak isteriz. Vadeli döviz mevduat hesaplarında, vade süresi dolmadan çekilecek dövizlere vadesiz mevduat faiz getirisi uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası vadeli döviz hesabı en fazla 3 yıllığına açılıp, 3 yıl sonra yeniden vade süresi belirlenip vade süresi kadar faiz oranı uygulanır. Ziraat Bankasının döviz hesaplara uyguladığı son hesap türü ise Vefalı döviz hesabıdır. Bu hesap türü ise 92 gün vadeli 8 dönem, 181 gün vadeli 4 dönem ve 366 gün vadeli 2 dönem olarak açılabilen vadeli mevduat hesabıdır. Ancak bu hesap türü, vadeli döviz mevduat hesabı gibi düşük bir limit ile değil, en az 5.000 en fazla 250.000 dolar veya euro için geçerli olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top