Ana sayfa Banka Haber Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

0
Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli olmak her insanın hayalidir. Fakat günümüzde ekonomik şartların zorluğundan dolayı emekli olmasına rağmen hala çalışan insanları görmekteyiz. Emekli maaşı yetmediği için çalışan bu emekliler için düşünülen ve emekli olduğunda maddi yönden rahatlaması için ikinci bir maaş olan bireysel emeklik sistemi geliştirilmiştir. Bu yazımızda, Türkiye’nin öz sermayesi ve kar oranı en yüksek olan Ziraat Bankası’nın bireysel emeklilik sisteminden bahsedeceğiz.

Devlet desteğinde olan bireysel emekliklerde, yatırmış olduğunuz aylık tutarın %25 değerini de devlet karşılamaktadır. Diyelim aylık 100 TL yatırıyorsanız, devlet katkısı olan %25 ile beraber 125 lira bireysel emeklik hesabınıza yatmaktadır. 6ayda 600 TL yatırmanıza rağmen hesabınızda devlet destekleriyle beraber 750 TL paranız olmuş oluyor. Tabi bunun içine bankanın yatırım karlarını dâhil etmedik. Ziraat Bankası Bireysel Emekliliğe başvurmak için 18 yaşında olunması yeterlidir. Bu sisteme başvurmak için herhangi bir SGK kayıtlı olmanız veya çalışma şartı aranmamaktadır.

Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık ödeme planlarını siz tayin ediyorsunuz ve ödeyeceğiniz primleri de tamamen siz belirliyorsunuz. Emeklik sitemlerinde mantık şudur; ne kadar çok prim yatırınsanız o kadar çok aylık maaş alırsınız. Yatırılan bireysel emeklilik primleri emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Emeklilik şirketleri tarafından kurulan bu fonlar, uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilir ve paralar farklı yatırım araçlarında değerlendirilerek elde edilen karlar düzenli olarak bu fona aktarılır.

Emeklilik şirketlerine, portföy hizmetlerinden dolayı herhangi bir işlem ücreti ödenmez. Ayrıca emeklilik sitemlerine yatırılan primlerden dolayı da herhangi bir vergi kesintisi bulunmamaktadır. Emeklilik sistemine girdikten sonra dilerseniz 60 gün içerisinde cayma hakkınız vardır. Bu durumda yaptığınız ödemeler, fon toplam gider kesintisi hariç, hiçbir kesinti yapılmadan ve varsa yatırım gelirlerinizle birlikte 10 iş günü içinde hesap sahiplerine iade edilecektir.

Ziraat Bankası bireysel emeklilik siteminde toplanan paralar Takasbank hesaplarında saklanmaktadır. Paraları değerlendiren emeklilik şirketleri, Sermaye Piyasa Kurulu, Hazine Müsteşarlığı, Bağımsız denetim şirketleri ve Takasbank tarafından belli periyodik zamanlarda sürekli denetimden geçmektedir.

Ziraat Bankası Emeklilik siteminden emekli olabilmek için 10 yıl prim ödemeniz ve 56 yaşından gün almanız gerekmektedir. Diyelim ki 10 yıl dolmadan sistemden çıkmak istediniz. O zaman o ana kadar yatırmış olduğunuz anaparanın dışında elde ettiğiniz yatırım getirisinden devlet katkıları, vergiler kesilir ve kalan para iade edilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin