Kapalı

Ziraat Bankası Bağkur Emeklilik Kredisi

SGK borçları yüzünden emekli olamayan Bağ Kur borçlularına yaz döneminde çıkan torba yasa ile birlikte Ziraat bankasından kredi kullanmak suretiyle Bağkur Borçları kredilendirmek suretiyle emeklilik imkanı sağlanmaktadır. Yine Çocuk Borçlanması ile birlikte Askerlik Borçlanmaları yapılması halinde emekli olabileceklere de yine Ziraat Bankası Emeklilik kredisi verilecektir.

Ziraat Bankası Bağkur Emeklilik Kredisi 2016 Kimler Alacak ve şartları nelerdir?

Bilindiği üzere Bağkur kapatılmadığı sürece sürekli primler birikir ve en sonunda ödenemez durumu gelir ve yüksek meblağlar yüzünden birçok Bağkurlu pirim borçları yüzünden emeklilik yaşı gelmesine rağmen borç ödenmediği için emeklilik hakları alamıyorlar birde sağlık desteği alamama da cabası.

SGK ile Ziraat Bankası arasından yapılan protokol ile 4(b) kapsamında olup, prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf, sanatkar ve çiftçiye herhangi bir teminat ve kefil istenmeyecek olup (70 yaş üzeri Kefil zorunluluğu bulunmaktadır) kredi kullanmak suretiyle emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı geldi. Borcunu ödemesi halinde yaşlılık aylığına hak kazanacak sigortalılar da bankadan kredi kullanmak suretiyle borcunu ödeyerek emekli olabileceklerdir.

Prim borçlarının kapatılması yani yapılandırma işleminin başlaması için SGK’ya başvurmaları gereken Bağ-Kur borçluları Ziraat Bankasında kredi taleplerini SGK başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde yapılması gerekiyor. Tahsis ücreti olmadan, 48 aya kadar vadeli ve yüzde 1.09 faiz oranıyla kullandırılan krediden birikmiş prim borçları nedeni ile emekli olamayan herkes kullanabilecek.

 İl Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne başvurmanız ve oradan alacağınız borç toplamı, emeklilik durumunda muhtemel bağlanacak aylık tutar ve borcun ödenmesi halinde emekli olabileceğine dair belge ile Ziraat Bankasına başvurmanız gerekecek. Bununla birlikte klasik kredi başvurunuz tamamlanacak ve sizin adınıza SGK ya banka tarafından ödenecektir.

Bundan sonra SGK bağlanacak kesin maaş tutarını belirlenmesi için emeklilik işlem sürecini başlatır, başvuru tarihiniz emekliliğinizin başlangıcı olacaktır. Ve ilk maaşınızın hesabınıza yatması ile birlikte kredi taksitlerinde ödemeye o zaman başlanacaktır.

Yine askerlik borçlanması ve çocuk borçlanması yapılması halinde emekli olabilecek kişilerde yine SGK başvurmaları halinde yukarıda izah ettiğimiz şekilde işlemlerini tamamlayarak emekli olabilirler.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top