Kapalı

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Yatırımcısının her zaman yüzünü güldüren, en çok tercih edilen yatırım aracı olan altının, daha güvenceli saklanması, mevcut altına istinaden altın olarak faiz getirisi avantajlarından dolayı, bankaların altın hesapları en çok tercih edilen yollardan biri olmuştur. Tüm bankaların uyguladığı altın hesabını, Türkiye’nin en büyük öz sermayeli ve en köklü bankası olan Ziraat Bankası‘da müşterilerine hizmet vermektedir.

Ziraat Bankası Altın hesabı açmak için Ziraat Bankası şubelerini, internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil banka uygulamalarını kullanabiliriz. Vadesiz Altın hesaplarında 1000/1000 saflıktaki altın karşılığında gerçekleştirilmektedir. Vadesiz Altın hesaplarında, saklama bedeli, hesap işlem ücreti, vergi uygulaması olmayıp, günün 24 saatinde alım satım işlemi yapılabilmektedir.

Diğer bir altın hesabı olan fiziki altınların teslimi ile yapılan işlemlerde, saklama komisyon bedeli alınmaktadır. Vadesiz altın hesaplarında, hesaptaki altın değerine, Ziraat Bankası her hangi bir faiz uygulaması yapmamaktadır. Altın kurunda ki değişimlere göre yatırımınız değer kazanır veya kaybeder. Ziraat Bankasının bir diğer altın hesabı ise Biriken Vadesiz Altın Mevduat Hesabıdır.

Bu hesapta, altınlar bir yandan altın tasarruf mevduatında değerlendirilirken diğer taraftansa ise belirlenecek vadelerle altın yatırımı yapılabilmektedir. Biriken Vadesiz Altın Mevduat hesaplarında verilecek talimatlar, belirli tarihlerde istenilen miktarda gram olarak altın alımı şeklinde olabileceği gibi, belirlenebilecek bir tutar karşılığında altın alımı şeklinde de verilebilecektir. Eğer ki hesapta yeterli bakiye yoksa o zaman da talimatla belirlenmiş olan takip eden dönemlerde/tarihlerde bakiye yeterli oldukça alım işlemi yapılmaya devam edecektir.

Ziraat Bankasının son altın hesap türü ise Vadeli Altın hesabıdır. En az 30 gün en fazla 400 gün süre ile açılabilecek hesapta en az açılış tutarı 10 gramdır. Vadeli Altın hesabında ki altınlar Tasarruf Mevduat Sigorta kapsamında olup, hesapta ki altına vade sonunda verilen faiz kazancının %15’i stopaj vergisi olarak kesilecektir. Vadeli Altın hesabına yatırılan altınlar, ilk 30 gün için faiz uygulanmayıp 30 günden sonra faiz uygulaması başlamaktadır. %0.50 faiz oranından başlayan değerlendirme bir yıl için %0.80 faiz oranı gerçekleşecektir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top