Kapalı

Yıllık Ödemeli Konut Kredisi (Uygun Ev Kredisi)

konut kredisi

Uygun ev kredisi arayışında olan bireyler, kredi taksitlerini aylık ödeme şeklinde yapmak yerine yıllık ödemeli konut kredisi arayışına girebilir. Bildiğiniz gibi bankalardan kredi çekerken, kredi vadelerini aylık bazda ödeyebileceğiniz gibi kredi erteleme şeklinde olan 6 ay veya 9 ay ertelemeli kredi şeklinde dönüşebilir.

Uygun Ev Kredisi

Ev kredileri diğer adı ile konut kredisi olmakla beraber bu kredi türündeki faiz oranları, diğer kredilere göre çok düşüktür. İhtiyaç kredileri %1,20 den başlarken, ev kredilerinde faiz oranları %0,90 kadar düşebiliyor. Tabi burada dikkat edilmesi gereken kredi notunun yüksek olması ve anlaşmalı bankalardan birinden konut kredisi başvurusu yapmanızdır. Konut kredisi onaylanan kişi, tüm kredi masraflarını genelde peşin olarak yatırmakta olup, DASK ve hayat sigortası kesinlikle alınıyor. Bu nedenle bu ücretlere kafa yormamak ile beraber bu ücretler evin selameti açısından çok önemlidir.

Konut kredisinde uygun olan bir banka bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. İşin içine bir takım masraflar katıldığında faiz oranları eşitlenebilir. Ekspertiz ücretleri bankadan bankaya göre değişken olabileceği gibi, en fazla alınan masraf budur diyebiliriz. Genelde sigorta ücretleri ise 250/350 TL olup, bankanın kredi tahsis ücreti ise kredi tutarının binde biri kadar olup bu ücret zorunludur. Tüketici hakem heyetlerine başvurduğunuzda ne yazık ki olumsuz sonuçlanıyor.

Yıllık Ödemeli Konut Kredisi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kredilerde ertelemeli kredi başlığı bulunuyor. Tabi her ertelemede kredi faiz oranları artmakla beraber cebinizden fazladan para çıkacaktır. Bu kredi türünü bankalardan almanız için belirli olan kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. En basiti kredi notu olup, kredi notunun 1600 puan üzerinde olması. Genelde bankalar bu krediyi çiftçi ve hayvancılık ile uğraşanlara vermektedir.  Bankalardan bu gibi yıllık ödemeli konut kredisi almanız çok zor olup, kosgep aracılığı ile bu krediyi çekebileceğini belirtelim.

Endişelenmeyin ! Zira bankalardan çok konut firmaları yıllık bazda ödeme alarak sizlere hayalinizi kurduğunuz eve sahip olmanızı sağlayabilir. Bu yüzden TOKİ dahil dumankaya vb. firmalar ile iletişime geçmeniz mantıklı olacaktır. Kısaca inşaat firmalarından alacağınız evlere, yıllık ödeme yaparak sahip olmanız mümkün. Yıllık ödemeli kredi veren bankaların sadece devlet bankası olduğunu da belirtelim. Devlet bankaları, kosgeb aracılığı ile ihtiyacı olan yatırımcılara, esnaflara, çiftçilere ve hayvancılık ile uğraşan köylülere destek vermektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top