Ana sayfa Banka Haber Yılbaşı Tatilinde Bankalar Açık mı?

Yılbaşı Tatilinde Bankalar Açık mı?

0
Yılbaşı Tatilinde Bankalar Açık mı?

2015 yılının bitmesi ile birlikte merhaba diyeceğimiz 2016 yılı Yılbaşı hazırlıkları da devam etmekle yılbaşı planları da yapılmaktadır. 31 Aralık öğlenden sonra tatil mi? 1 Ocak 2016 cuma günü bankalar açık mı? 2016 Yılbaşı tatili uzadı  mı? Yılbaşı tatili kaç gün, EFT ve Havale yapılması mümkün mü 31 Aralık Öğleden sonra Bankalar açık mı? gibi sorulara kısaca cevap verelim.

31 Aralık günü tam mesai olduğundan bankalar tam gün açık olmaktadır ve mesai saatlerinde yapılan tüm EFT ler ilgili hesaplara iletilir. Yani yapacağınız EFT mesai saatleri içerisinde ise yapılan başka banka para transferiniz yerine ulaşacaktır. Henüz kesinleşmemekle birlikte 31  Aralık 2016 günü yarım gün tatil olması haberi dolaşmaktadır, kesinleşmesi halinde ayrıca burada düzeltme yapılacak olup, Bakanlar Kurulu kararı ile yarım gün yapılan tatiller idari izin şeklinde düzenlendiğinden Bankalar bu durumdan etkilenmez ve her türlü bankacılık işlemleri sorunsuz şekilde yapılır.

İdari izin olan günlerde Kamu kurumlarında çoğu personel izinli olacağından Tapu, Adliye, İcra Müdürlükleri ve diğer tüm kurumlarda işlerin yavaşlama durumu oluşur. Ancak Bankalar da bu sorun yaşanmaz.

Yeni Yıl tatilinde yani 1 Ocak’ ta tüm kamu kurumları ve  Bankalar kapalı olacaktır, dolayısı ile bankalar Resmi Tatil Nedeniyle kapalı olacağından şubelerden işlem yapılamayacaktır. Yine Resmi tatillerde yapılan EFT ler yani diğer banka hesapları ve Kredi Kartlarına yapılan EFT (havaleler) tatil sonu ilk iş gününde ilgili hesaplara iletilir. Örneğin 31 Aralık Perşembe akşamı 18:00 gibi yapılan bir EFT talimatı 4 Ocak Pazartesi günü ilgili hesaba iletilir.

Bankalar 1 ocakta kapalı olacak olup İnternet Bankacılığı üzerinden Bankacılık işlemleri aynen yapılabilecektir. Aynı banka şubesine veya hesap numarasına havale yapılacak olup Resmi tatil de olsa aynı bankaya yapılan havaleler anında karşı hesaba geçer. Yine İnternet Bankacılığı ile yapılan Altın ve Döviz alım satımlarında Banka kur makasları çok fazla olduğundan tatillerde İnternet Bankacılığından altın veya döviz bozmak sağlıklı değildir. Böyle bir döviz vb işiniz var ise mesai saatlerinde bankalar tatile girmenden bozmanız veya alacaksanız almanız sizin menfaatinize olacaktır.

Kısaca Bankalar 1 ocak günü resmi tatil nedeniyle kapalı olacak olup, şubelerden hiç bir bankacılık işlemi yapılamayacaktır. Yapılan EFT ler pazartesi gününe kalacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin