Ana sayfa Banka Haber Yerli ATM İle Altın Çekebilir Ehliyet Çıkarabilirsiniz!

Yerli ATM İle Altın Çekebilir Ehliyet Çıkarabilirsiniz!

0
Yerli ATM İle Altın Çekebilir Ehliyet Çıkarabilirsiniz!

Türk mühendisleri tarafından tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen, 140 farklı işlemi tek bir cihaz üzerinden yapabileceğiniz ATM bu yıl hayatımıza giriyor. Yerli ATM ile 1 dakikada ehliyet çıkarılabilecek yada para yerine altın çekebileceksiniz.

Yerli ATM Ne Zaman Geliyor?

Elektronet firması tarafından üretilen makinalar başka ABD olmak üzere onlarca ülkenin sıraya girdiği bir ürün haline geldi. Ekonomi Bakanlığı öncülük yaparak öncelikle tüm kamu bankalarında kullanılacak daha sonrasında ise 6 ay içerisinde tüm bankalar tarafından hayatımıza girmiş olacak. Ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacağı tahmin edilen milli ATM aynı zamanda diğer ülkelere de satış yapılarak ülke ihracatına da katkıda bulunmuş olacağı düşünülüyor. Elektronet Firması’nda İcra Kurulu Başkanı olan Can Yanyalı yaptığı açıklamada Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Almanya, Malta, Gana ve ABD gibi ülkelerin şuanda bu teknolojiyi satın almak için sıraya girdiklerini ve toplamda 20 milyon Dolar yatırım yaptıklarını da söyledi.

Yerli ATM İle Yapabilecekleriniz

  • Kentkart’ınızı doldurabilirsiniz.
  • Gram altın şeklinde altın çekebilirsiniz.
  • Ehliyetinizi çıkartabilirsiniz.
  • Trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.
  • Bankanızın müşteri temsilcisi ile görüntülü konuşma yapabilirsiniz.
  • Kredi kartı işlemleri yapılabilir.
  • Tüm bankaların kartlarını kullanarak para çekebilir ve para yatırabilirsiniz.
  • Araç ruhsatı çıkartabilirsiniz.
  • Vergi ödemesi yapabilirsiniz.

Bunlar yerli ATM’nin yapabileceği 140 farklı işlemden ilginç olan sadece birkaçı olarak belirleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Büyük Anlaşma Yaptı

Elektronet ile anlaşma yapan BAE 6 alık Ar-Ge sürecine 1 milyon dolar yatırım yapıldığını belirtti. Bu ATM ile yapılan işlem sonucunda hizmet bedeli alındığını ve özellikle BAE’nin tüm devlet işlemlerinde %10 ile %30 arası gelir paylaşımı yaptıklarını da belirtti. Tapu harçlarında ise bu rakam %20 olarak belirleniyor.

Böyle bir cihazın tüm özel bankalar tarafından da kullanılması gerektiğini belirten şirket yetkilileri Türkiye içerisindeki 70 bin ATM’nin farklı bankalara ait olmasından dolayı banka müşterilerine zorluk çıkarttığını belirtiyor. Oysa ki tüm ATM’lerin tek tip olması tüm bankacılık işlemlerinde bankalara ve banka müşterilerine daha faydalı olacağı yönünde bir değerlendirme yapıldı. Önümüzdeki 6 aylık süreç içerisinde devlet bankaları ile yapılacak olan test süreci olumlu ilerlemesi halinde tüm Türkiye’ye yayılacağı açıklandı.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin