Kapalı

Yeni Yıl Konut Kredisi Beklentileri

Konut sahibi olmak isteyenler için 2015 yılı özellikle banka konut kredisi kullanmak isteyenler için can sıkıcı bir duruma dönmüştür. 2015 yılı başlarında oldukça uygun olan ve ev almak isteyenler için oldukça cazip oranlar sunan bankalar Mayıs-Haziran aylarından sonra konut kredisi konusun da daha doğrusu tüm kredi ürünlerinde oranları hızla yukarı çekmek zorunda kaldılar.

Konut Kredisi faiz oranlarının hızla yukarı çıkması gerek banka gerekse konut kredisi kullanmak isteyen tüketicileri oldukça üzmüştür, yine konutu satmak isteyenler içinde aynı durum söz konusu. faizlerin yükselmesi Emlak Piyasasında bir durgunluğa sebep olmuştur. Kasım 2015 seçim sonuçları ev almak isteyenler için biraz unut vermiştir. Siyasi belirsizliğin sona ermesi piyasalar açısından da olumlu karşılanmış ve kredi faiz oranlarında az da olsa gevşeme sağlamıştır.

Yeni yıl kredi oranlarına yani 2016 yılına girerken konut kredisi faizleri ibresini aşağı yönde seyrine şahit olmamız mümkün gibi. Her ne kadar FED’ in yani Amerikan Merkez Bankasının faiz arttırım sinyalleri güçlü olsa da şu an 1,10 ortalamasında olan konut kredisi oranların yerinde sayacağını varsaymamız gerekir. Ancak, Devlet Yönetiminin en üst kademesinden gelen faiz oranları çok yüksek bu oranlar ile Ülkede yatırım yapılması imkansız söylemleri muhtemelen ülkemizdeki faiz oranlarını belirleyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası üzerinde bir faiz indirim baskısı olacağına işaret etmektedir.

Mevcut üst yönetim ve siyasi otoritenin gücü göz önüne alındığında Merkez Bankasının indirime gitmesi muhtemel dairesinde kalmaktadır. Kasım ayı sonu Aralık ayına girerken konut kredisi oranlarına bakacak olursan 1,06 ile 1,13 arasında  oranları görmek mümkündür. yine Vakıfbank Konut Kredi oranına bakıldığından en düşük oranı görmek yani 1,05 oranında konut kredisi almak mümkün görünmekte. Yine Halk Bankası da konut kredisinde uygun konut kredisi vermektedir.

Peki Konut kredileri bir puanın altına ne zaman düşer derseniz 2016 mart ayından itibaren görülmesi beklenebilir, yine mart-nisan 2016 konut kredisi faiz oranlarının 0,95,0,99 arası bir oranı yakalaması beklenebilir olağanüstü haller olmadığı sürece de 2016 yaz aylarında 0,90 bandına düşmesi olasıdır.

Dikkat edilmesi gereken husus konut kredilerinde iyi araştırma yapılması kredi maliyet ve masraflar göz önünde bulundurulması ve ona göre konut kredisi kullanılmalıdır. Her yazımızda da belirttiğimiz üzere eğer halen kiracı iseniz ve peşinatınız var ise konut kredisini kullanın oranların düşmesi halinde kredi yapılandırma veya başka bankaya taşımak suretiyle o zaman ki konut kredisi oranından yapılandırmanız mümkündür.

 

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top