Kapalı

Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi?

Yeni atanan memur kredi çekebilir mi?

Devletin açmış olduğu memuriyet kadrolarına sınavlarla ya da mülakatlarla girmeye hak kazanmış olan ve memuriyet kadrosunu doldurmakta olan kimseye devlet memuru ya da sadece memur adı verilmektedir.

Ülkemizde ve dünyanın geri kalan neredeyse tüm ülkelerinde insanlar meslek sahibi olmak seçeneklerinden, memur olmayı tercih etmektedirler. Memur olma fikrinde olan bu kimseler, memuriyetlerine başladıkları zaman almış oldukları belirli miktar maaşı güvence göstererek ev ya da araba almak için kredi çekmek istemektedirler.

Ancak pek çok kimse yeni atanan memur kredi çekebilir mi diye düşünmekte ve bu sorusunun cevabını da tam olarak bilememektedir.

 

Yeni Atanan Memur Nasıl Kredi Alabilir?

Aslında yeni atanan memur tabiri oldukça yanlış bir tabir olarak görülmektedir. Çünkü yeni atanan memura aday memur adı verilmektedir. Bu sebeple aslında yeni atanan memur kredi çekebilir mi sorusu yerine aday memur kredi çekebilir mi sorusunu sormamız daha yerinde olacaktır.

Burada tam yeri gelmişken aday memurluk sıfatının tanımlanmasın da büyük bir yarar bulunmaktadır. Aday memurluk, yeni memur olmuş kimsenin 2 yıl boyunca anıldığı sıfata verilmekte olan isimdir. Bu sebeple, iş yeni başlayan bir memur 2 yıl süresince aday memur olarak görev yapacaktır.

Bu sebeple aday memurlar, işe başladıktan 2 yıllık sürenin bitimine kadar aday memur olarak anılmaktadır. Yeni atanan memur kredi çekebilir mi sorusuna evet çekebilir şeklinde cevap vermek mümkündür. Ancak yeni atanan memurun kredi çekebilmesi için aşağıda sayılmış olan hususlara dikkat etmesi gereklidir.

  • Evlilik masrafları, yeni bir ev ya da araba almak için kredi çekmek isteyen aday memurun kredi çekebilmesi için, ilk maaşının yatmış olmasını beklemesinde fayda bulunacaktır.
  • Yeni atanan memurun yani aday memurun kredi çekebilmesi için yani kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için maaşlarının yatmış olduğu bankaya kredi başvurusunda bulunması daha yerinde olur.
  • Yeni atanan memurun, yani aday memurun kredi çekebilmesi için, daha önceden bankalar ile geliştirmiş olduğu iyi ilişkiler sonucunda oluşturulan kredi notunun çok riskli ya da riskli sayılabilecek olarak adlandırılmakta olan grup içerisinde yer almaması gerekli olacaktır.
  • Aday memurların yani yeni atanmış olan memurların ne kadar kredi çekebilecekleri hususu bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte, genel bir şey söylenecek olursa aldığı aylık maaşın yarısı çekmiş olduğu kredinin aylık ödemesinden az olmayacak biçimde olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top