Ana sayfa Borsa Yatırım Fonu Yöneticiliği

Yatırım Fonu Yöneticiliği

0
Yatırım Fonu Yöneticiliği

Halktan toplanan fonlar portföy, toplanan portföyün yönetilmesine ve işlem görmesini sağlayanlara portföy yöneticisi adı verilir. Peki, bu portföy tam olarak ne iş yapar? Görevleri ve aldığı ücret konularını ele alacağız.

Portföy yöneticiliği, müşterilere ait portföylerin her bir müşteri adına maddi bir menfaat sağlamak üzere vekil sıfatıyla yönetilmesidir. Yatırım fon sahipleri, satın aldığı fonları orta ve uzun dönemli olarak adına değerlendirmesini ve piyasa takibi yapılmasını ister. Portföy yöneticiliği, bu işi belli bir ücret karşılılığında yapmaktadır.

Müşteriler, risk gruplarına göre Portföy Şeklini ve katılım süresini belirleyerek hazırlanan sözleşmeyi imzalarlar. Burada yönetim, hangi piyasa araçlarına yatırım yapılacağına, yatırım miktarının alt ve üst limitlerini belirler. Yatırımcı, kendi adına açılan portföy hesabına istedikleri kadar yatırım yapıp portföye katılırlar. Gün sonunda oluşan yeni portföy; katılım oranına göre hesaplara aktarılır. Yatırım sahipleri kurulan portföye istediği zaman katılabilirler. Portföy yöneticilerinin diğer görevleri arasında ise;

. Yatırımcılardan toplanan ve portföylerin, portföy yönetim sözleşme dâhilinde portföyü yönetir.

. Devlet kontrolü ve hukuki işlemlerin yürütülmesi için gerekli olan kontrol mekanizmasını oluşturmak ve vergi kayıtları için defter tutmak.

. Toplanan portföylerin, değişik yatırım piyasalarında değerlendirilmesi sonrası elde edilecek kazançların, fon paylarına göre fon sahiplerine aktarılması.

. Fon sahipleri ile olan ilişkilerin yürütülmesi.

.Portföylerin, kıymet menkuller değerleri mevzuatına, iç tüzüğüne uygun olarak izlenmesini sağlamak ve işlemleri bu yönde yapmak.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin almış portföy yönetim şirketleri, aracı kurumlar ve yatırım bankaları portföy yöneticiliği faaliyetinde bulunmaya yetkili kurumlardır. Portföy yönetim şirketi, özel olarak portföy yöneticiliği faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Mevzuatında belirtilen şartları ve gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra, Sermaye Piyasa Kurulu tarafından, portföy yöneticiliği yapabilmesi için belge verilmiş Anonim şirketleridir.

Yine fon sahipleri ile portföy yöneticileri arasında yaşanacak sorunların çözülmesi içinde İstanbul Borsa yönetimi son karar verici kurumdur. İstanbul Borsa’nın alacağı kararları da her iki tarafında yargıya taşıma hakları vardır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin