Kapalı

Yatırım Fonlarının Yatırımcılara Getirdiği Maliyetler Nelerdir?

Yatırım fonları, diğer yatırım araçlarına göre daha avantajlı ve risksiz bir yatırım olmasına rağmen getirdiği maliyetlerinde bilinmesi gerekir. Yatırım fonlarında 3 çeşit maliyet giderleri bulunmaktadır. Komisyon maliyeti, fonların alım ve satımlarında uygulanan bir kesintidir. Ancak komisyon maliyeti zorunlu bir maliyet olmayıp fonlar bunu uygulayıp uygulamamakta serbesttir.

Diğer bir maliyet gideri ise yönetici ücretidir. Yönetici ücreti, fon sahiplerinin adına fonları piyasa araçlarında kullanılması, fonlarda meydana gelecek kazançları fon sahiplerine fon payı kadar dağıtma ve fonların yönetilmesinde iç tüzük ve mevzuata göre yönetmesine karşılık ödenen ücretlerdir. Genel olarak baktığımızda fon giderleri arasında en büyük payı fon yönetim ücreti almaktadır.

Yatırım fon sahiplerini bekleyen diğer bir maliyet ise fon varlığından yapılan harcamalardır. Bu maliyetler arasında kurul ücreti, tescil ve ilan giderleri, bağımsız denetim ücretleri, saklama ücretleri yer almaktadır. Kurul ücreti,  her üç aylık dönemin son işgününde, o günkü fon toplam değerine Kurulca belirlenen oran kadar kesilen ücrettir. Fonların ticaret siciline kaydı sonrası ödenen ücretler ise tescil ve ilan giderleri adı verilmektedir.

Portföy yönetiminin yıllık olarak bağımsız dış denetçi kuruluş tarafından denetlenmesi sonrası oluşacak maliyetler, fonun genel bütçesinden ödenmektedir. Yine portföy yönetiminin, fon sahipleri adına fonları saklaması karşılığında ödenen ücretlere de saklama ücretleri simi verilmekte ve fonun genelinden bu ücret kesilmektedir.  Fon yönetim giderleri fon sahipleri tarafından anlaşılması en güç olan gider diyebiliriz. Çünkü maliyet yüzünden fona yatırılan paradan kesildiği için yatırımcının yatırım payından ve fondan gelecek kazancın azalmasına neden olmaktadır. Bu kesinti, yatırım fon payının büyüklüğü ile doğru orantılı olduğu için pay oranı büyük olduğundan kesilecek fon gider maliyeti de büyük olacaktır.

Bu nedenle bu harcamaların büyüklüğünü doğru ölçebilmek için toplam harcama tutarının fonun toplam değer büyüklüğüne bölünmesi ile hesaplanan gider oranlarının kullanılması gerekmektedir. Yatırım fonunun gideri ne kadar büyük olursa getiri üzerindeki etkisi de o kadar büyük olacaktır. Yatırımcılar yatırım yaptıkları fonlara ödeyecekleri maliyetleri fon içtüzüğünden ve izahnamesinden öğrenebilmektedir. Yatırımcılar yine Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun (KAP) İnternet sitesinde de yatırım fonlarına ödeyecekleri maliyetleri öğrenebilirler.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top