Ana sayfa Borsa Yatırım Fonlarının Avantajları nelerdir?

Yatırım Fonlarının Avantajları nelerdir?

0
Yatırım Fonlarının Avantajları nelerdir?

Yatırım fonları tüzel kişilik olmadığı için yatırım fonu ile elde edilen mal varlığı, kurucunun mal varlığından farklı bir özellik taşır. Havuzda toplanan ve fon yöneticisi tarafında yönetilen yatırım fonları,  yatırım fon sahiplerinin haklarını koruyacak şekilde temsil edilir ve fonlar yönetilir.

Yatırım fonlarının, yatırım sahiplerine sağladığı birçok avantaj vardır. Bu avantajlar;

. Yönetim ücretlerinin diğer yatırım araçlarına göre daha düşük olması.

.Sermayenin ve portföyün, Sermaye Piyasa Kurulu tarafından izin verilmiş, belgeli, profesyonel ekip tarafından yönetilmesi.

. Paraya ihtiyaç duyulduğunda paraya çevrilip, tekrar satın alınmak istenildiğinde satın alma imkanı sunar.

. Katılım belgelerinin borsada işlem görmesi

. Borsa İstanbul’un çalışma saatleri içerisinde, Borsa İstanbul’da işlem yapmaya yetkili aracı kurumlar tarafından hisse senedi gibi alınıp satılabilir.

. Yatırım fon sahibinin talebi doğrultusunda, fon katılma belgesi karşılığında hisse senetlerin değiştirmesi avantajı bulunmaktadır.

.Fonlar risk dağılımına göre dağıtıldığı için risk düzeyi en az seviyedir.

. Yatırımda iyi bir zamanlama sunar.

. İyi bir portföy çeşitlendirmesidir.

. Satın alınan yatırım fonları, İstanbul Borsa ortamında her 15 saniyede bir güncel fiyatı yansıtılır.

. Fon sahiplerine vergi avantajı sağlar. Fon sahiplerine, aldıkları fondan değil satın aldığı fonun değer kazandığı limit üzerinden vergi uygulanır.

. Risk değeri çok azdır. Uzun vadeli yatırımlar olduğu için çok fazla gelir getirmese de sürekli gelir durumu vardır.

. Fon katılma belgesi oluşturulması ve geri alınması süreçleri nakit karşılığı değil, ayni takas esasına göre yapılması gibi farklılıkları bulunmaktadır.

. Küçük ölçekli yatırımla büyük alım gücü sağlamaktadır.

. Portföy kompozisyonu her sabah duyurulduğu için yatırımcıların portföyleri hakkında devamlı güncel bilgiye sahip olması

. Kişinin ihtiyaçlarına cevap verecek en uygun yatırım türünün saptanması, yatırım yaptıktan sonra ekonomik gelişmelerin günü gününe izlenerek gerektiğinde farklı enstrümanlara geçilmesi olanağı vermektedir.

.Portföydeki Fonların, rüçhan hakkı kullanma süreleri vakit alacağı için bu işlemleri portföy yöneticileri yapmaktadır. Bu da fon yöneticilerine büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin