Kapalı

Yatırım Fon Katılma Belgesi Nedir Özellikleri Nelerdir?

Yatırım fonları, kişilerden toplanan paralarla alınan hisse senedi, tahvil, bono gibi sermaye piyasası araçlarına ait kıymetli evrakların, fon yöneticileri tarafından yönetilmesi ile oluşan bir yatırım aracıdır.  İşte yatırım sahibinin, yatırım fonunu aldığı kuruma karşı sahip olduğu hakları ve fona kaç fon ile katıldığını, ilgili kurumun yüzde kaçlık dilimine ortak olduğunu gösteren resmi evraklara Yatırım Fon Katılma Belgesi adı verilmektedir.

Katılma belgesi ile yapılan fon yatırımları, yatırım sahiplerine büyük kolaylıklar sağlar. Bu belge sayesinde özellikle küçük yatırımcılara pratik, kolay çözümler sağlamaktadır. Bu belge sayesinde, yatırım fonları profesyonel aracı kurumlar tarafından borsada değerlendirmektedir. Böylece bireysel olarak yatırım yapılırken ortaya çıkacak birçok külfet ve teferruattan kurtulmuş olurlar. Yatırım fonlarında, yapılan yatırımların birçok sermaye piyasası ile yapıldığı için risk değeri, diğer yatırımlara göre çok azdır.

Yine yatırım fon katılma belgelerinde belli bir asgari ücret yatırma zorunluluğu ve vade süresi olmaması, yatırım sahiplerine kısa, süresi belli olmayan zamanlarda ve dilediği miktarlarda yatırım yapma imkânı sağlamaktadır. Katılma belgelerinin en önemli özelliği, belge sahiplerine, kurucudan bu belgeleri geri satın almasını talep hakkı tanımasıdır. Bu özelliği sayesinde fon yatırımcıları, fona aktarmış oldukları paraları diledikleri zaman likideye çevirebilmektedirler.

Katılma belgesi alan fon sahipleri, fon satın alınmak için ortaya koydukları kaynaklar, sermaye piyasasında birçok araç için kullanılması, piyasada paranın dolaşmasına ve ülke ekonomisine büyük yararlar sağlamaktadır. Ülke ekonomisine sağladığı katkılar nedeniyle, devletimiz katılma belgesi olan fon sahiplerine daha çok yatırım yapmalarını teşvik etmek amacıyla, yatırım fon katılma belgelerini belli vergilerden muaf saymıştır. Devletin bu teşvikleri, özellikle piyasaya karşı temkinli davranan küçük yatırımcılarında piyasa araçlarına olan güvensizlik ortamını ortadan kaldırmaya başlamıştır.

Yatırım fon katılma belgesinin en önemli özelliklerinden biri, ihraççısı tarafından geri alınma zorunluluğunun olmamasıdır. Yatırım fon katılma belgeleri hukuki açıdan da koruma kalkanına alınmıştır. Şöyle ki Türkiye’de ki en büyük fon yöneticileri bankalar olduğu için, bankalar tarafından fon yatırımcılarına verilen katılım belgeleri aynı zamanda banka sözleşmesi niteliğini de taşımaktadır.

Son olarak, yatırım fon belgesine sahip kişiler, fonları satın alınan kurumlara her ne kadar payları kadar ortak olsa da, yönetim kuruluna katılma hakları bulunmamaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top