Ana sayfa Banka Haber Yasal ve İdari Takip Nedir?

Yasal ve İdari Takip Nedir?

0
Yasal ve İdari Takip Nedir?

İnsanoğlu gereğince harcamak ister, fakat istekler sınırsız olmasına rağmen alabileceklerimiz sınırlıdır. Fakat yapabileceklerimiz henüz sınırlı değildir. Bunun için bankaların kredi fırsatlarından yararlanmak isteyebilirsiniz. Bu kredi imkanları bankaların müşterilerine sunduğu bir kolaylıktır. Bu kolaylığın derecesini arttırmanız sizin açınızdan pek iyi olmayacaktır. Bu durumda ödenemeyen ve git gide artan borçlar sizi bekliyor demektir.

Ödeyemediğiniz borçlarınız için banka sizden borcunu tahsil etmek isteyecektir. Siz yine ödeyemediyseniz artık sizin için yasal bir süreç ve takip işlemi gerçekleştirilecektir.

Peki yasal takip nedir, idari takip nedir, bu süreçte sizi ne gibi durumlar bekliyor? Doksan günü aşan kredi kartı borcu ödemeniz hala gerçekleşmemişse banka tarafından kredi kartınız iptal edilecektir. Bu iptal işleminden sonra idari takip süreci başlar. Önce kredi kartı borçlarınız için size bir ihtarname gönderilir ve borcunuzun belirtilen süre içinde ödenmesi talebinde bulunulur.

Kanuni işlem sürerken sizin için bir ödeme planı oluşturulur. Siz de bu ödeme planına uymak zorundasınız. Aksi takdirde durum içinden çıkılamayacak bir hal alacaktır. Ödeme planına uyarken küçük bir ayrıntıya da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu ayrıntı da ödemelerinize ek olarak temerrüt faizidir. Bu faiz sizin için oluşturulan ödeme planı ve geçen süre için düşünülen bir faiz türüdür. Borcun ödenmesi sözünü verip borcunuzu ödemeye başlarsanız ileriki aşama olan kanuni işlem ve icra sürecine girmemiş olursunuz. Çünkü borçların tahsili açin başlatılan kanuni takip sürecinde bankalar da sizler kadar yıpranacaktır. Borcunuzun idari takip sürecine girmesiyle işler daha da kötüleşebilir.

Bu yüzden eğer bu aşamaya geldiyseniz borcunuzu ödemek istediğinizi belirterek bankayla anlaşmaya iyi ilişkiler kurmaya çalışın. Çünkü birikmiş borcunuzun ödemesini çok güç durumda kapatmaya çalışacaksınız hal böyleyken ticari işlem yaptığınız bankalarla zıtlaşmayın deriz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin