Kapalı

Yasal Takibi Olana Kredi Veren Bankalar

Bankaların, çalışmak istemediği ve bankacılık ürünlerinden faydalandırmak istemediği müşteri tipleri, yasal takibe uğramış ve icra takibi yapılmış kişilerdir. Bu kişiler, bankaların nezdinde çok riskli, kredi ve kredi kart borçlarını geri ödeme potansiyeli olmayan müşteri gözüyle bakmaktadır. Durum böyle olunca da bankalardan kredi çekmek çölde ki serap gibi imkânsızlaşabiliyor.

Durum bu kadar içler acısıyken bile bazı bankalar çıkıp, yasal takibe uğramış kişilere kredi kullanma kapılarını da aralayabiliyor. Açmıyor demiyoruz dikkat edin. Kapıyı aralayan, yasal takibi olana kredi veren bankaların kimler olduğunu, kredi verirken neleri talep ettikleri ve kişilerin izleyecekleri yolları bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Bankalardan tüketici kredisi, kredili mevduat hesabını veya kredi kartlarını kullandınız ama geri ödeme yapmadınız. Bankalar 30 gün içerisinde sizi kibarca arayıp, borcunuzu ödemediğinizi ve ödeme yapmanızı ister. Aradan geçen 60 gün sonrası hala ödeme yapılmamışsa bankalar bu sefer sizi daha sık arayıp, borcunuzu ödemenizi ister aksi takdirde yasal takip başlayacak sinyalleri gönderir. Aradan 90 gün geçip hala borç ödenmemişse, banka borç dosyanızı avukatlarına gönderip hakkınızda yasal takip süresini başlatır.

Hakkınızda yasal takibin başlaması demek, kredi notunuzun dibe vurması ve kredi konusunda sıkıntı yaşayacağınız anlamına gelir. Yasal takibe uğramış bir kişinin, kredi talebinde bulunduğu bankalara bir teminat göstermeksizin kredi çekmesi mümkün değildir. Yasal takibe uğradığınız borcunuzu kapatsanız bile yine kredi almanız çok zor olacaktır. Çünkü hala bankaların nezdinde çok riskli bir müşterisiniz. Bankaların size kredi vermesinin tek koşulu sağlam kefiller veya ipotek olacaktır. Ödemelerinde şimdiye kadar sıkıntı yaşanmamış, kredi notu yüksek ve çekilecek kredi miktarının aylık ödemelerini karşılayacak, sabit maaşlı bir kefil isteyebilir.

Bankalar, kefilliği yetersiz gördüğü durumlarda, sizden banka üzerine ipotek yapılacak, değerli bir malın ipotek yapılmasını isteyebilir. Diyelim ki banka kredi vermeyi kabul etti. Bu sefer de sizin talep ettiğiniz kredi miktarını değil, kendi belirleyeceği kredi tutarı kadar kredi verebilir. Bizler sadece ihtimaller üzerinde duruyoruz. Yoksa bunları yapın, yasal takibi olana kredi veren bankalardan kesin kredi alırsınız diye bir iddiamız yok.

Yazımızın sonunda, yasal takip veya icraya yol açmış borçların ödenmesi dahi, belli bir süre ( 2 yıl ) geçmeden kredi almanız yine zorlaşacaktır. En iyi yol, kredi notunu yükseltmek için önlemler almak, bilmiyorsak bile yardım almak en akilane iş olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum
scroll to top