Ana sayfa Banka Haber Yapılandırma (Refinansman) Kredisi Hesaplama

Yapılandırma (Refinansman) Kredisi Hesaplama

0
Yapılandırma (Refinansman) Kredisi Hesaplama
kefil olma durumu

Refinansman diğer adı ile yapılandırma kredisi başvuruları giderek artmakta olup, hangi kredinin daha uygun ve faiz oranlarının en az olduğunu sizlere bu konumuz üzerinden tüm detayları dahilinde açıklamak istedik. Bu sayede uygun faiz oranlı refinansman kredisini bularak hızlıca başvuruda bulunabilirsiniz.

Refinansman Nedir?

Bankalardan herhangi bir kredi alınacağı zaman, belirli dosya masrafları ve kredi faiz oranları toplam borca eklenecek ve başvurulan kredinin gerçek maliyeti ortaya çıkacaktır. Bu durum, faizlerin düşürüldüğü dönemlerde her ne kadar uygun koşullara gelse de, faizlerin yükseltildiği ama kredi almanın da şart olduğu dönemlerde kişilere daha yüksek maliyetler çıkarabilmektedir. Kişilerin her zaman için düşük faiz oranlarından faydalanabilmeleri için son dönemlerde refinansman kredisi piyasaya sürülmüştür. Bu kredi, kişilerin geçmiş dönemde almış oldukları kredileri, şuan bulunan faiz oranları ile tekrar hesaplanması işlemi olarak tanımlanabilir. Yani, geçmiş dönemde almış olduğunuz kredinin faiz oranı, şuan ki faiz oranlarına göre daha yüksekse, refinansman kredisi alarak, ödemeniz gereken kredi borcunuzu daha uygun hale getirebilirsiniz.

Refinansman Kredi Hesaplama

Bu kredi paketinden faydalanabilmek için kişilerin izlemesi gereken adımlar ise şu şekildedir.

  • Kredi almış olduğunuz banka şubesine giderek refinansman başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
  • Bu başvurunuzun ardından tıpkı ilk kez kredi alıyormuş gibi süreçleri tekrar yaşarsınız. Bu süreçte hangi kredi alanında hizmet almışsanız o kredi türüne göre işlemler yapılacaktır.
  • Bankalar birbiri ile anlaşma yapmışsa, farklı bankalara da başvurabilirsiniz.
  • Başvuru işlemleri 1 ile 3 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.

Başvurunuzun onaylanması halinde kalan kredi borcunuz, başvuru yapılan dönemdeki faiz oranı ile yeniden hesaplanacaktır. Bundan dolayı kişilerin faiz oranlarını araştırması ve en iyi faiz oranlarını gördüklerinde bu başvuruyu yapmaları gerekmektedir.

Refinansman hesaplamasında dikkat edilmesi gerekenler

Bildiğiniz gibi ev kredisi çekerken yüksek faiz oranlı konut kredisinin düşmesini bekleyenlere müjdeli haber gelmişti. Söz konusu ev kredisi faiz oranları %1’in altına düşerek çoğu bankalarda 0,88 lere kadar düşmüştü. Hali ile önceden yüksek faiz oranlar ile kredi çekenler, hızlıca yapılandırma işlemine girmek isteyebilir. Ancak işin ilginç tarafı ise refinansman denilen yapılandırma kredilerinde hiçte beklenmedik şekilde faiz oranları ile karşılaşmak mümkün.

UYARI: Banka kredileri hakkında uzman olan Serkan ERCİL‘in bahsettiği özel bilgileri sizler ile paylaşmak istedik. Bir bankadan ev kredisi çektiğinizde farz edelim ki, o an ki faiz oranı %1,15 olsun. İlerleyen zamanlarda faiz oranları düştüğünü farz edip bu oranın da %0,85 olduğunu belirtelim. Bankaya gidip kredinizi yapılandırmak istediğinizde yeni refinansman kredisi faiz oranlarının normalin üzerinden hesaplandığını göreceksiniz. Yani yapılandırmaya girenlere bankaların sürprizi olacak ve faiz oranı %1,20 üzerinde çıkacak ! Oysa ki faiz oranları %0,85’e kadar düşmesi sizleri yanıltmasın o ilk kez kredi kullanacaklara özeldir. Başka bankaya kredini taşımak istediğinizde yine faiz oranı yüksektir.

Refinansman kredisini şu şekilde kullanabilirsiniz sadece ihtiyaç kredileri için uygundur denilebilir. Orada faiz oranları normalde 1,40 iken yapılandırma da 1,40 altında olacağını görebilirsiniz. Ek olarak bilmeniz gerekenler arasında en önemlisi her refinansman sonrasında alınacak masrafların yeniden tahsil edilmesidir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin