Kapalı

Yapılandırma Faizleri Düşsün Yönetmelik Anlaşılır Bankalar Esnek Olmalı

27/09/2016 tarihinde resmi gazete yayımlanan yönetmeli ile birlikte bankalardan kaynaklı borçlardan bir çok tüketici kurtulma veya ödenebilir bir uygulama beklerken bunun tam aksine oldukça muallak bir metin ortaya çıktı, kanunlar metin olarak anlaşılamaz ancak yazılan bir yönetmeliğin anlaşılır olması kapsam ve sınırları ile birlikte açık olması beklenir.

Bugün yayımlanan yönetmelik aslında tüm inisiyatifi maalesef bankalara bırakmıştır, toplumun kanayan yarası olan kredi ve kredi kartı borçları konusunda tüketiciler bankaların eline bırakılmış görünmekte. İşin ilginç yanı halen nasıl bir uygulama olacak kimler yararlanacak net olarak orta çıkmış değil.

Yine bugün Başbakan yardımcısı Nurettin CANİKLİ “Ekonomi Bakanı 72 ay vadeli yapılandırmada faiz banka ile müşteri arasında belirleniyor. O noktada problem çıkacağını düşünmüyoruz. Sıkıntı ortaya çıkarsa onları giderici adımlar atarız. Bizim, BDDK’nın gözetiminde yapılıyor. Kural koymaya gerek olmadan görüşmelerle birçok şeyi halledebiliyoruz.” Şeklinde demek vermiş ve aslında bu durumu da itiraf etmiş gözükmektedir.

Bu minvalde madem iş görülecek kamu bankaları bu işe öncü olsun millet bu faiz belasından kurtulsun. Yine ilginç bir durum daha var zaten bir çok kişi avukatlarla icralarla boğuşmakta ve bu yasal takibe uğrayan kredi veya kredi kartları hakkında tek kelime eden yok takipçilerimizden gelen haberlere göre hukuk büroları icrada veya avukatta olan kredi ürünlerinin kapsam dışı olduğunu iddia etmişlerdir.

Kısaca ve özetle bizim kredi ve kredi kartı mağdurları olarak istediğimiz, ister gecikmede olsun, ister avukata devredilsin, isterse icra müdürlügünde, isterse maaşında kesilen icra olsun … hele hele birde Varlık Yönetimi şirketleri var ki düşman başına, buralarda bulunan tüm krediler 72 aya kadar tüketicinin istemesi halinde yapılandırmaya tabi olsun

Yine yapılandırma faiz oranları Sayın Bakan banka ile müşteri atasında halledilmesinden bahsetmiş iyide tüketici boynunu bükmüş derdinden kurtulma derdinde hani dilediğimiz bankadan çekebilsek eyvallah ta borç hangi banka ise oradan başka yerde yapılandırma imkanı vermiyor yönetmelik, nasıl pazarlık yapacak tüketici….. yapamayacak tabi banka ne faiz oranı dayarsa ona razı olacak.

Yine BDDK Başkanı AKBEN, aslında icrada ve takipte olan kredilerinde kapsama alınması gerektiği yönetmeliğin buna müsaade ettiğini yaptığı açıklamada belirtti ancak bankalar bu ise yanaşmamaktadır. Önümüzdeki günlerde gerek uygulanan yüksek faiz gerekse bankaların kendi başına buyruk hallerine devletin bir müdahalede bulunması gerekiyor gibi.

Başka türlü zaten bir anlamı olmayacak yukarıda talepler doğrultusunda bir yasa değilse sıkıntıların çözülmesini kimse beklemesin. Yazımızı sosyal medyada #yapılandırmafaizleri ve #borçyapılandırma hasgtag ile yada kendinizin belirleyeceği şekilde paylaşabilirsiniz.  Twitter, fecebook ve Google+ ile paylaşım yaparak hem duyuru hemde bize az da olsa destek olabilirsiniz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

 1. Admin tesekkurler.Konut kredilerinde 0,89 olan faiz, bireyselde neden 1,25-1,55 e kadar cikiyor acaba? Birinin karsiligi konutsa, digerininki maaslarimiz. Saygilar.

  1. Konut kredileri riskleri bireysel kredileri göre az ayrıca konut finansmanı aynı zamanda ekonomi çarkına destekdir

 2. bugün Vakıfbank’a gittim bireysel müşteri hizmetlerindeki kişi diyorki düzenli ödeme yapan kişilere 72 ay olmuyor diyor Nasıl olacak bu iş ödemekte sıkıntı çekiyorum kredimi neden yok admin bir cvp verirmisin

  1. Beklemek gerekecek, şimdi ziyaretçilerimizden gelen yorumlara bakınca her banka şubesi ayrı şeyler söylüyor, 2-3 güne daha sağlıklı bir işleyiş gelecektir.

 3. Haklısınız böyle haberler baya çok hatta tüm forumlar da kapsamadığı söyleniyor… ancak bu yapılandırma o zaman yapılandırma değildir. bi mantığı anlamı olmaz.. zaten hali hazırda, kredisi veya kredi kartı borcunu 2-3 ay aksatanlara daha doğrusu icraya düşmeyen tüm kredi ürünlerinde yapılandırma imkanı vardı zaten 36 aya kadar daha geçen haftaya kadar yeniden kredilendirme refinansman yapılmakta idi.

  o zaman bu kanun niye çıktı gerek yoktu ki kredi vadeleri 48 ay olsun deselerdi yetecek, Bankalar bu icrada vs bulunan kredi borçlarının yapılandırmaya tabi olmasını istemiyorlar, neden mi? banka hukuk büroları yani avukatlar buradan besleniyor, artı %30 ları bulan tasfiye edildiği için faizler vekalet gibi bir çok ücret..
  ama emin olun hükümet buna mudahale edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top