Ana sayfa Banka Haber Yapılandırılan Kredi Kartı Kapatılır mı?

Yapılandırılan Kredi Kartı Kapatılır mı?

1
Yapılandırılan Kredi Kartı Kapatılır mı?

Kredi ve kartı yapılandırma yönetmeliği ile birlikte yapılandırmaya tabi tutulan kredi kartı banka tarafından kapatılıyor mu? Yine kredi kartını taksitlendirenlerin kartları kapanır mı? 72 ay vadeli yapılandırılan kredi kartları kullanıma açık kalıyor mu sorularına cevap vermeye çalışalım.

Bilindiği üzere 27 Eylülde çıkan yönetmelik ile kredi kartı borcunu ödeme güçlüğü çekenlere yine kart borçlarını düzenli ödeyemeyenler ile birlikte artık ödeyemez duruma gelmiş 2-3 dönem kartına hiç ödeme yapmamış tüketicileri sıkıntıların giderilmesi planlanmıştır.

Öncelikle kart borçlarını yapılandırma için borçların icraya ve avukata devredilmemiş olması gerekir. Kart borçlarının sürekli asgari ödeme tutarını ödeyenler, 2-3 dönem kart borçlarına hiç ödeme yapmamış veya düzensiz şekilde ödeyenleri kapsamaktadır. Yukarıda da izah ettiğimiz üzere kart yasal takibe düşmemiş olması ile birlikte düzenli olarak kart borçlarını ödeyenler bundan yararlanabilecek. Yine kart borçlarını düzenli ödeyen ancak kartta biriken taksitler ve artan harcamalardan artık ödeyemez ve borçları aksatma riski olanlarda 72 aya kadar yapılandırma yapabilecek. Ancak bankalar genelde 72 aya yanaşmıyorlar 48 ay gibi bir teklif sunuyorlar

Peki, Kredi kartı borcunu yapılandıranlar kartlarını kullanabilecek mi, öncelikle borçlarını düzenli ödeyenler için söyleyecek olursak, bunun içinde düzenli şekilde kartın asgari ödeme tutarını yatıranlar da dahil, yapılandırma süresi boyunca kart kullanıma kapatılacaktır borcun bitmesi ile birlikte kart tekrar kullanıma açılacaktır. Örneğin 72 ay yapılandırılan kart 72 ay kullanılamayacaktır.

Bu nedenle düzenli ödeyenler için söylemek gerekirse kart borçlarını mümkün ise yeni bir tüketici kredi çekmeleri ve kart borçlarını bu şekilde kapatmalarını öneriyoruz. Çünkü kredi kartı yapılandırma faizi 2,02 ile olacak ve çok fazla faiz ödeyeceksiniz ve yine kart kapatılacak. Ancak bankalardan 1,25 ile başlayan ve 48 aya kadar vadeli tüketici kredi alarak hem daha az faiz öder ve yine kart kullanıma açık kalır.

Ancak kredi kartlarını düzenli ödeyemeyenler ve riskli durumda olanlar, bunlar en az 30 gün gecikmesi olan asgari tutarın altında ödeme yapanlar hiç ödeyemeyenler ise kart borçlarını yapılandırmaları halinde kartları kullanıma kapatılacaktır. Borç bitiminde kartım tekrar kullanıma açılıp açılmayacağına banka karar verecektir. O anki kredi notu ve şartlara göre açılır veya açılmaz.

1 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin