Kapalı

Yapıkredi Bankası Dosya Masrafı İadesi

kkb

Yapıkredi bankasından kredi çekmek istediğinizde sizlerden kredi tahsis ücreti veya kredi dosya masrafı adı altında komisyon alabilir. Dosya masrafı iadesi almak isteyenlerin sayısı fazla olduğu için hemen her kredi kapatıldığında hızlıca bu ücretin geri alınıp alınamayacağını veya nasıl bir yol izlenmeli şeklinde sorular gelmektedir.

Bankalar; kredi kullandırdıkları müşterilerinden, kullandırdıkları kredi türü ve tutarına göre dosya masrafı ücreti kesintisi yaparlar. Bankanın kredi kullandırma aşamasında krediyi hazırlamak için ettiği masraflara (kağıt, kalem, yazıcı masrafları) istinaden uyguladığı bu kesinti müşterinin kullandığı kredi türüne (konut kredilerinde dosya masrafı ciddi rakamlara ulaşabilir) göre değişiklik gösterebilir.

Yapıkredi Kredi Dosya Masrafı İadesi

Banka müşterisi, kredi kullanma işleminden sonra bankalardan dosya masrafı kesintisinin kendisine iade edilmesini isteyebilir. Yapıkredi bankasından kredi kullanmış olan müşteri, bankaya yazılı bir dilekçe ile başvurarak kesinti tutarının kendisine iade edilmesini talep edebilir. Yapıkredi bankası, dilekçeyi işleme aldıktan sonra birtakım şartlar öne sürerek iade işlemini yapmayabilir.

Bu durumda müşterinin yasal yollara başvurma hakkı vardır. Özellikle tüketici haklarına dilekçe ile başvurabilen banka müşterileri daha sonrasında bu tutarı bankalardan tahsil edebilirler. Müşteri için bir diğer yol tüketici mahkemelerine başvuruda bulunmak olabilir. Tüketici mahkemeleri, müşterinin isteği doğrultusunda işleme aldığı bu durumu sonuçlandırdıktan sonra müşteri lehine karar verebilir.

Müşteri bu doğrultuda dosya masrafı iadesini gerçekleştirebilir. Tabi bu oldukça uzun süren bir işlem olacaktır. En doğru ve kısa yoldan çözümse ilk olarak bankalara başvurarak tüketici hakem heyetlerine gitmeden işlemlerinizi bankanız aracılığı ile orta yolu bulmak ile çözülebilmektedir. Tüketici hakem heyetine gittiğinizde dosya en az 3 ay ile 1 yıl süre sarfında bankaya ulaşacak ve tüketici hakem heyeti kararı ile sizlere ödeme yapılacaktır. Özellikle bu konuda yaptığı çalışma ile Ziraat Bankası tüketici hakem heyetine gitmenize gerek kalmadan şubelerinden aldığı dilekçeler ile iade taleplerinize çözüm bulmaktadır.

Dosya Masrafsız Krediler

Bankalar rekabet ortamında oldukları için artık kredi kampanyalarında dosya masrafı almayabilir veya paket ücreti karşılığında bu ücretten sizleri muaf tutabilir. Dosya masraflarını almadan da kredi başvurusu yapılabilir. Buradaki amacınız öncelikle bu olmamalı ve faiz oranı düşük bir banka ile çalışmanızı öneriyoruz. Zira kredi taksitleri bittiğinde tüketici hakem heyetine giderek, bu tutarı geri almak için şikayet edebilirsiniz.

Dosya masrafı almayan bankalar ile çalıştıktan sonra artık konu hakkında bilgilere fazlası ile sahip olabilirsiniz!

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top