Ana sayfa Yatırım Fonları Yapı Kredi Çalışan Hesap Nedir?

Yapı Kredi Çalışan Hesap Nedir?

0
Yapı Kredi Çalışan Hesap Nedir?

Çalışan Hesap, vadesiz mevduat hesaplarında belirlenen en alt limit üzerinde ki belirlenen paraların Kısa Vadeli Borçlanma Araç fonlarıyla değerlendirilip yatırım yapılamasını sağlayan hesaplardır.

Yapı Kredi Bankasının bireysel müşterileri ve KOBİ müşterileri internet bankacılık sistemini kullanarak Çalışan Hesap talimatı verebilirler. Çalışan Hesabı bir nevi vadeli hesap gibi düşünebilirsiniz.  Farkı ise dilediğiniz zaman ödeme talimatı verebilir ve nakit çekimi yapabilirsiniz. Hesabınızda kalan paralar ile fon alımları devam edecek ve getiri sağlamaya devam edeceksiniz.

Çalışan Hesap, aktifleştiği zaman kısa vadeli fonlarda ne kadar değerlendiyse o kadar fon getirisi almaktasınız. Çalışan hesabınızda kredi, kredi kart ve kurum hizmet faturaları için otomatik ödeme talimatı verebilir, nakit çekimi yapabilirsiniz. Kullanılan bu paralar, hesabınızda ki fonların bozdurulmasıyla karşılanmaktadır. Çalışan Hesabınızda ki tüm hareketliliği, fonların değerlerini ve limit değerlerini sadece Yapı Kredi Bankası ATM noktalarında değil diğer bankaların ATM noktalarından da takip edebilirsiniz.

Çalışan Hesap Nedir?

Çalışan Hesabınızda ki para fon alımına yetmiyorsa bile kredili mevduat hesabınızda fon alımı devam edecektir. Bunun için Düzenli Fon Alım talimatı vermeniz yeterli olacaktır. Çalışan Hesap için yapılan yatırımlar Portföy varlıklar için yapılamaktadır. Alınan fonlardan kesin getiri gelir diye bir garantisi bulunmamaktadır.

Alınan fonların piyasalarda göreceği işlemler sonrası oluşacak getiri Çalışan Hesabına aktarılmaktadır. Çalışan Hesap kapsamında satın alınan fonlar, fonların mal varlığı, kurucunun veya saklayıcının mal varlığından ayrı tutulmaktadır. Çalışan Hesaba tanımlanan fonlar, hesap sahibine haciz gelse bile satılamaz, devredilemeyecektir.

Çalışan hesaba tanımlanan fonlar kredi kullanmak, açığa satış işlemler, türev işlemler dışında teminat gösterilemez veya rehin edilemez. Bu güvence Sermaye Piyasası Kurulu Kanunu ve Yatırım Fonlarına ilişkin yönetmelik ile garanti altına alınmıştır.

Yapı Kredi Bankası, web sitesinden yapmış olduğu açıklama ile 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Çalışan Hesapların alt limitlerinde değişiklik yapılacağını duyurmuştur. Buna göre bireysel müşteriler için alt limit 3.000 TL, Platinum ve KOBİ müşterileri için alt limit olarak 5.000 TL olarak belirlemiştir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin