Ana sayfa Banka Haber Yapı Kredi Akıllı Asistan Nedir?

Yapı Kredi Akıllı Asistan Nedir?

0
Yapı Kredi Akıllı Asistan Nedir?

Şimdi sizin Akıllı bir asistanınız olsa, ödemelerinizi aksatmadan zamanında hatırlatsa, hesabınıza beklediğiniz para geldiğinde size haber verse… nasıl olur sizce, Yapı Kredi’de tüm finansal hareketlerinizi takip edip sizi bilgilendirecek Akıllı bir Asistanınız var. Akıllı Asistan ile, evde, işte ya da tatilde, her nerede olursanız olun kredi kartlarınız, hesaplarınız, yatırım ürünleriniz, kredileriniz ve ödeme talimatlarınız ile ilgili tüm bilgileriniz hareketin oluşması ile birlikte anında bir SMS ya da e-mail ile size ulaşır.

Akıllı Asistan’a İnternet Şubesi’nden kolayca başvurmanız mümkün, Akıllı Asistan’ın sunduğu hizmetlerden kendinize uygun olanları seçmek suretiyle anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Akıllı Asistan Tanımlama ve Kullanımı

İnternet Şubesi içerisinden Akıllı Asistan menüsünü tıklayarak, Akıllı Asistan hizmetlerinden size uygun olanları belirleyebilirsiniz.

Bilgilendirme Mesajları: Talimat verdiğiniz işlemler ve ürünler ile ilgili bilgilendirme mesajı gönderilir.

Hatırlatma Mesajları: Belirleyeceğiniz işlemlerden haberdar olmanız için hatırlatma mesajları otomatik gönderilir.

Hemen Bilgi Servisleri: Talimat verildikten sonra kullanılabilir.

Worldpuan ve TL karşılığı için PUAN, Kullanılabilir limit için LIMIT, Hesap bakiyesi için KKBAKIYE, Son hesap bildirim cetveli bilgileri için EKSTRE, Hesap bakiyenizin son durumunu için BAKIYE yazıp bir boşluk bırakıp kredi kartı son 4 hanesini 4440’a SMS veya hemenbilgi@iletisim.yapikredi.com.tr adresine e-posta göndererek hizmet alabilirsiniz.

İnternet Şubesi’nde almak istediğiniz Akıllı Asistan hizmetlerini aktive etmek için sırasıyla şu adımları gerçekleştirmeniz gerekmektedir:

Hatırlatma eklemek istediğiniz işlem için, işlemin sağ tarafındaki köşeli seçim kutucuğuna tıklayınız. Açılan minik pencerede hesabınızı, kredi kartınızı, faturanızı, kredinizi, yatırım ürününüzü seçtikten sonra Devam butonuna basınız. Açılan minik pencere kapandığında sayfanın altında yer alan Devam butonuna basınız. Açılan onay ekranında işleminizi kontrol ettikten sonra onaylıyorsanız Devam butonuna bastığınızda Hatırlatma seçiminiz eklenmiş olacaktır.

Kart İşlemlerim içerisinden kredi kartlarınıza ilişkin Akıllı Asistan hizmetlerini tanımlayabilirsiniz.

Akıllı Asistan Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bireysel İnternet Şubesi veya Kart İşlemlerim, Akıllı Asistan’a İnternet Şubesi veya Kart İşlemlerim’den başvurabilir ve almak istediğiniz hizmetlerin talimatlarını verebilirsiniz. Yapı Kredi Telefon Bankacılığı Akıllı Asistan üyeliğinizi bu kanaldan Telefon Bankacılığı şifresi olmadan başlatabilirsiniz. Yine dilerseniz Yapı Kredi Şubelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Asistan ile Neler Yapılır?

Hesaplar; Talimat verdiğiniz;Hesabınız ile ilgili para giriş çıkışlarında ve belli tutarı aştığında (EFT/Havale), Hesabınızın bakiyesi eksiye düştüğünde, Hesabınızın mevcut bakiyesini istediğinizde,

Kredi Kartları; Talimat verdiğiniz Kredi kartı; Hesap özetini, Hesap kesim zamanını, Ödeme yapılmadı bilgisini, Son ödeme tarihi hatırlatmasını, Limit aşım bilgisini, Güncel dönem borcu belli tutarı aştığı bilgisini, Kullanılabilir Worldpuan karşılığını, Kullanılabilir Limitini, Hesap bakiyesini öğrenme hizmeti alınabilir.

Yatırımlar; Talimat verdiğiniz hesabınızdan, Fon, Repo, Hisse Senedi, Devlet Tahvili, Vadeli Mevduat Dönüş bildirimleri ile ilgili bilgilendirmeleri alabilirsiniz.

Ödemeler; Talimat verdiğiniz, Faturanızın son ödeme tarihini ve ödenmedi durumunu bilgilendirme, Otomatik ödeme talimatlı faturanızın son ödeme tarihini ve ödenmedi durumunu bilgilendirme, Otomatik ödeme talimatı bulunan faturalarınızın ödeme bilgilerinin toplu halde durumunu bilgilendirme, Motorlu Taşıt Vergisi ödeme zamanını hatırlatma

Krediler; Talimat verdiğiniz kredinizin; Taksit ödemesi yapılmadığında, Taksit ödemesi hatırlatılmasında

Yapı Kredi Asistan Hizmet Ücreti

Banka bu hizmetten ücret almamakta ancak Cep Telefon Operatörleri SMS bedeli alabilmektedirler.

Turkcell ve Avea: Operatörler tarafından abonenin SMS gönderiminde kendisine ücret yansıtılmamakta; SMS ile hemen bilgi servisi aboneye ulaştığında, abone toplamda 2 SMS olarak ücretlendirilmektedir.

Vodafone: Aboneler, her SMS günderiminde 1 SMS; hemen bilgi servisi aboneye ulaştığında 1 SMS olmak üzere toplamda 2 SMS olarak ücretlendirilmektedir.

Turkcell Abonesi müşterilerimiz Bilgilendirme ve Hatırlatma servisleri için 4488, Hemen Bilgi Servisleri için 4444 kısa servis numaraları başlığı altında mesaj alacaklardır.

http://www.yapikredi.com.tr/sinirsiz-bankacilik/hatirlatma-ve-bilgi-servisleri/akilli-asistan.aspx

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin