Kapalı

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankaların en çok kullanılan hizmetlerinden biri de havale ve EFT işlemleridir. Bankalar sayesinde ister aynı banka olsun isterse farklı bankalar arası para transferi yapmak mümkündür. Ancak bazen yapılan dikkatsizlikler sonucu transfer etmek istediğiniz paralar yanlış hesaplara aktarılabilmektedir. Peki,

Yanlış hesaba aktarılan paralar nasıl geri alınır?

Bankalar, özellikle yüksek meblağlarda ki para transferlerinde bir yanlışlık olmaması için transferin hemen sonrası müşterilerine bilgilendirme mesajları göndermektedir. Cep telefonlarına veya e-mail adreslerine ”X hesaba ve X isme şu kadar para transferiniz olmuştur. Eğer ki bu transfer bilginiz dışındaysa bankanızla irtibata geçiniz” şeklinde uyarı mesajları gelmektedir. Eğer ki yapılan para transferi bilginiz dışındaysa bankanızın müşteri temsilcileriyle hemen irtibata geçmeli ve para transferini durdurmalısınız.

Bilgilendirme mesajı gelmediği durumlarda da yanlış para transferlerinizde yine müşteri temsilciliklerini arayarak yapılan transferin işlemini talep edebilirsiniz. Eğer ki yapmış olduğunuz para transferlerini internet bankacılığı üzerinden yapıyorsanız o zaman da işlem iptal seçeneğini kullanarak para transferini iptal edebilirsiniz. Diyelim ki yanlış para transferinde geç kaldınız ve para başka bir kişinin hesabına geçti. O zaman yine bankanızla irtibata geçeceksiniz.

Bankanızda yanlış hesaba giden hesabın bankasıyla irtibata geçerek paranın bloke edilmesini isteyecektir. Bloke işleminden sonra yanlış giden hesabın bulunduğu bankaya bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. İlgili banka gerekli araştırma sonrası paranızı iade edecektir. Gelelim en kötü senaryoya. Para transferinde yanlış gönderdiğiniz hesap sahibi parayı çektiyse ne olacak? Burası en zor ve zahmetli kısımdır.

Yanlış gönderilen hesabın bulunduğu banka ilgili hesap sahibine yanlış para transferiyle ilgili bilgi verir. Eğer ki kişi parayı vermeye yanaşmazsa o zaman para transferi yapan kişi parayı çeken hesap sahibine Sebepsiz Zenginleşme Davası açabilir. Dava sonrası parayı vermeye yanaşmayan kişi haksız çıkabileceğini ve mahkeme masraflarını da ödeyeceğini düşündüğü için iade konusunda sıkıntı çıkarmayabilir.

Açılacak dava sonrası davanın kazanılması sonrası vergi dairesi ilgili bankaya yazı yazarak paranın aktarılmasını isteyecektir. Tabi bu süreç uzun bir süreç olacağını da belirtelim.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top