Ana sayfa Kredi Kartları Visa Kart Hangi Bankanın Kartı

Visa Kart Hangi Bankanın Kartı

1
Visa Kart Hangi Bankanın Kartı
Visa kart hangi bankanın kartıdır?

Günümüzde modern insan, yanında para taşımadan ödemelerini kredi kartı, banka kartı ve banka kartı özelliği de olan banka kartları ile ödemelerini çok rahat bir şekilde yapabilmektedirler. Ancak bu ödeme kolaylığı da beraberinde, yeni yeni teknolojilerin gelişmesini sağlamış ve bu teknolojiyi sağlama biçimleri de kendi içlerinde sektör haline gelerek visa kart ve mastercard olmak üzere iki farklı ödeme sistemi sağlayıcı firma ortaya çıkmıştır. Bugün çeşitli ürünler satın aldığımız mağaza ve marketlerde de visa kart ve mastercard gibi ibareler görmek mümkündür. Bu ibareleri gören kimselere Visa Kart hangi bankanın kartı diye düşünmektedirler.

Visa Kart Nedir?

Visa Kart hangi bankanın kartı sorusunu cevaplar üretmeden önce, visa kart teriminin  bir bankanın markası olmadığını ya da o markaya bağlı bir alt birim olmadığının bilinmesi gerekli olmaktadır.

Çünkü Visa Kart, tıpkı mastercard gibi kredi kartı ve banka kartı özelliği de bulunan kredi kartlarının pos cihazları aracılığıyla ya da internetten ödeme biçimleriyle bankaların ödemeler gerçekleştirebildiği bir ödeme akış sisteminin adıdır.

Visa kartın hangi bankanın kartı olduğu önemli mi?

Değinilmesi gerekecek olan bir diğer husus da aslında visa kart hangi bankanın kartı sorusunun yanlışlığıdır. Evet, Visa Kart sahibi olunan kartın ödeme akış sisteminde kullanılmakta olan sistemin adı olsa da bu tamamen teknik bir terimdir.

Çünkü internet üzerinden olsun, pos cihazları aracılığıyla olsun ödemelerde, meydana gelmekte olan ödemelerin Visa Kart ödeme sistemleri aracılığı ile meydana gelmesi tamamen bankaları ilgilendirmekte olan teknik tercihler meselesidir. Çünkü normal kart kullanıcıları ödemelerinde, her konuda bankayı muhatap alacaklardır.

Bu sebeple, visa kart bankanın tercih ettiği ödeme sistemini kullanarak, ödemeleri gerçekleştiren kart demektedir. Mastercard da aynı işlevi yapmaktadır. Yalnızca bunların arasındaki fark Mastercard Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş olan ve merkezi ABD olan bir ödemesi sistemi sağlayıcısı iken, Visa Kart Avrupa’da kurulmuş olan ve Avrupa merkezli olan bir ödeme sistemidir.

Her banka bu, ödeme sistemlerinden kendisine elverişli olanı tercih etmektedir. Bu sebeple, normal kullanıcı seçmiş olduğu banka ile o bankanın seçmiş bulunduğu ödeme sistemi sağlayıcısını da tercih etmiş olmaktadır.

Bu sistemlerin güvenilirliği üzerinde bile tamamen sorumluluk bankaya ait olacaktır. Yani bu sistemlerde yaşanacak herhangi bir problemde de, kredi kartı kullanıcısı olan kişinin muhatap alacağı banka yönetimi olacaktır. Ve eğer ki bu ödeme sisteminden kaynaklanan bir zarar oluştuysa bunu karşılayacak olanda kullanılmakta olan banka olacaktır.

 

 

1 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin