Ana sayfa Banka Haber Varlık Yönetim Şirketleri Nedir?

Varlık Yönetim Şirketleri Nedir?

0
Varlık Yönetim Şirketleri Nedir?

Bu şirketler; bankaların, özel finans kurumlarının ve diğer mali kurumların alacaklar ile diğer varlıklarını satın alma, yeniden yapılandırma işlemiyle satılması işlemleri konusunda faaliyet gösteren kurumlardır. Varlık yönetim şirketleri banka, özel finans kurumu ya da farklı mali kurumların alacaklarını ve diğer varlıklarını satın alabilir, başkasına satabilir, satın aldığı alacakları borçlu olan kişiden tahsil edebilir, elinde olan varlıkları paraya çevirebilir ya da bunları yeniden yapılandırma yöntemiyle satabilir.

Varlık Yönetim Şirketlerinin Faaliyetleri

Varlık yönetim şirketleri belli bir faaliyet alanına göre çalışırlar:

  • Banka, özel finans kurumu ve diğer mali kurumların alacakları ve diğer varlıklarının yeniden yapılandırma ya da üçüncü kişilere satışında danışman ve aracı olabilir.
  • Sermaye piyasası mevzuatı içinde gerekli izinleri alma koşuluyla faaliyet gösterebilir ve menkul kıymetlerin ihracını yapabilir.
  • Faaliyetlerini gerçekleştirmek için iştirak edinme hakkına sahiptir.
  • Diğer varlık yönetimi şirketlerinin satış işlemlerine aracılık ettiği ya da ihraç ettiği finansal ürünlere yatırım yapabilir.
  • Şirketlere kurumsal ve finansal olarak yeniden yapılandırma konularında danışmanlık yapma hakkına da sahiptir.

Bankalar Neden Varlık Yönetim Şirketlerine Kredi Devri Yapar?

Kredilerinin yasal takip sürecine girmesi durumu bankaların bilançolarına negatif yansır. Tahsil süreci uzadıkça da ek bir operasyonel maliyet ortaya çıkar. Yasal takip sürecinde kredilerin belirli bir bölümü haciz yoluyla ya da borçlu ile anlaşma yoluyla tahsili yapılır. Ancak bu süreçlere rağmen kredi dosyaları tahsil edilemediğinde bu durum batık bankaların bilançolarına yansıyacaktır. Bu durumda da bankaların bir bölümü çeşitli varlık yönetim şirketlerine alacaklarını belli bir ücret karşısında devreder. Bu sayede de bankalar ek bir maliyetten ve bilançodaki batık oranlardan kurtulmuş olur.

Borçların Varlık Yönetim Şirketlerine Devir Süresi

Bankalar ya da finans kurumları ortalama 2 yıl tahsil edemediği alacakları ana paranın %30 tutarı ile varlık yönetim şirketlerine devrini yapar. Artık bu durumdan sonra banka ile borçlu arasında hiçbir hukuk bağı kalmaz. Yani tüm yasal haklar artık varlık yönetim şirketleri üzerinde olur.

Varlık Yönetim Şirketleri Faizleri Silme ve Taksit Yapma Durumu

Borçları düşük oranlarla devralan şirketler tek gelirlerinin bu alacaklar olması sebebiyle varlık yönetim şirketleri faiz silme ya da 36 aya varan seçenekler ile taksitlendirme işlemini yoğun olarak yaparlar. Ama bu tahsil uygulamaları sadece varlık yönetim şirketlerinin politikasına bağlıdır. Kısaca bu şirketlerin yasal olarak faizleri silme ya da taksitlendirme zorunluluğu yoktur.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin