Ana sayfa Kredi Notu Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

0
Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur?
banka borcu hapis cezası

Bankalar ile tüketiciler arasında borç konusunda bankanın son çare olarak başvurduğu varlık yönetim şirketine, müşterisini havale etmesidir. Yani kişi artık borcunu, bankaya değil varlık yönetim şirketine ödemek zorundadır. Bu kurumlar ülkemizde 12 adet olup hepsinin de lisansı olduğunu hatta KKB (kredi kayıt bürosu) ile ortak hareket ettiği görülmüştür. Bankaya borcu olanların aklında ise şunlar geçiyor;

  • Varlık yönetim şirketine borcumu vermezsem ne olur
  • Borcum varlık yönetim şirketine devredildi, ne yapmalıyım?
  • Borçlarım Varlık Yönetim Şirketine aktarıldı. Beni neler bekliyor?
  • Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borcumu Ödemeli miyim?

şeklinde bir çok soru gelebilir akıllara. Burada en ilgi gören ise kişilerin bu borcu ödememek istediğinde ne gibi sorunlar çıkacağıdır.

Varlık Yönetim Şirketleri

Ülkemizde hizmet veren finans kuruluşları  bankalar dahil hemen her kurumun şahıslardan veya şirketlerden borcunu tahsil edemediği durumlarda bu kuruma aktarılan şirketleri kapsar. Borçları bankalara oranla daha esnek ve ödem kolaylığı sağlayarak, kişi veya kurumların borçlarını rahat bir şekilde ödenmesini sağlar. Bu şirketler zamanla çoğalmış olup, kişilerin banka borçlarını ödememesi veya geciktirmesi, kredi kartları dahil her türlü bankacılık işlemleri ile adından fazlası ile söz ettirmiştir. Bankanın şahıslara vermiş olduğu toplam borçları belirli komisyonlar aracılığı ile üzerine alması ile bilinir.

Ülkemizde bulunan varlık yönetim şirketleri tam listesi burada.
http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Varlik_Yonetim/Varlik_Yonetim.aspx

Genelde varlık şirketleri her ay düzenli olarak bankaların müşteri borç ihalelerini takip eder. Bu esnada ihaleye açılan borçlara en uygun teklifi veren şirket ile bankalar anlaşarak, borçları devreder. Sonraki aşamada ise şirket, artık sizin ile muhatap olacak ve telefondan hızlıca ulaşmaya başlayacaktır. Bu konuda sizlerin uyanık olması gerekiyor yani dolandırılma olmaması adına sözleşme örneği talep edebilirsiniz. Zira bu 12 şirketten başka bir şirketin olmadığını yukarıdaki adresten öğrenebilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borcumu Ödemeli Miyim?

Genelde bu şirketler bankalara nazaran esnek ödeme kolaylığı sağladıklarını beyan eder. Yani ödeme kolaylığı sunan şirket ile çalışarak borcunuzu kapatmak en mantıklısıdır. Genelde kara listeye girdiğinizde bankalardan 5 yıl süre ile kredi kartı veya kredi çekemezsiniz. Hali ile acil durumlarda bankaların kapısı kapanmış olacaktır. Varlık yönetim şirketleri ise bankaya borcu olanlara belirli vadeler ile ödeme esnekliği sağlar. Bu şirketler ayrıca yeni kredi sözleşmeleri sunabilir sizlere bankaların veremediği tüm kredi türlerinde daha düşük faiz oranları ile karşılaşmanız mümkün!

Borçlarınızı ödemeniz elbette ki sizler adına olumlu olacaktır. Ancak bu konuda bugüne kadar bir çok dolandırıcılık girişimi olmuştur. Miktar ne olursa olsun sizi arayan kişi veya şirketleri teyit etmeniz şart. Sizi arayan her firmaya veya kişinin banka hesaplarına miktar az bile olsa kesinlikle para yatırmayın !!!!

Buradaki varlık yönetim şirketlerinin asıl amacı tahsilatları kesin bir şekilde ve baskılı olarak almak istemeleridir. Zira bankalara sizin borcunuzu onlar ödemiştir indirimli olarak. Hali ile sokağa para atmamaları için yasal dayanakları kullanarak sizleri tehdit edebilir.

Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

90 günlük süre zarfında genelde borçları ödemeyenlere yasal yollar ile dava açılır. Ancak bankalara borçlarını vermeyen ve üzerinde kayıtlı mal beyanı bulunmayan, maaşı olmayan kişilere genelde bir şey yapamazlar. Dava açılsa dahi mahkemelerin emsal kararları araştırılmalıdır. Zira hiçbir davada imzanız olmadığı sürece o belgede (size belge uzatıp imzalatmanız isterlerse sakın imzalamayın) her türlü mahkemeden aklanma söz konusu olabilir.

Bankalara borcu olanlar genelde bankada para tutmamaları önerilir. Zira banka hesaplarınız bloklanabilir ve içerideki paranın çekilmesi önlenir. Maaşınız var ise kesinlikle haciz bırakılır. Bu yüzden borcu olanlar bankalar ile arasına mesafe bırakmalarında fayda olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin