Ana sayfa Konut kredileri Vakıfbank’tan Kentsel Dönüşüm Kredisi

Vakıfbank’tan Kentsel Dönüşüm Kredisi

0
Vakıfbank’tan Kentsel Dönüşüm Kredisi

Vakıfbank müşterilerine doğal afetlere dayanıksız evlerini yenilemeleri için kentsel dönüşüm kredisi veriyor. Uygun faiz oranları ile verilen bu kredi için kişilerin belirli kriterleri taşıyor olması gerekiyor. Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinden şu kişiler yararlanabilir;

  • Gayrimenkullerini yeniden inşa ettirmeyi isteyen kişilere,
  • Riskli olan yapıda en az 1 yıl kiracı yada daire sahibinin oturduğu yapılar için,
  • Yapılan denetlemeler sonunda konutlarının riskli olduğu tespit edilip bu konutlarını satarak yeni konut almak isteyen ev sahiplerine uygun olarak görülüyor.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri

Kişilerin bu krediye başvurmaları halinde sunulan özel faiz oranı T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bakanlık tarafından bu faiz oranlarından faydalanmak için sahip olunan konutun riskli alanda yada riskli durumda olduğunu kanıtlayan denetim raporuna sahip olunması gerekiyor.

Riskli Alan;

Bakanlık tarafından belirli bir mahalle veya semt olarak AFAD tarafından alınan verilerle belirlenen bölgeler içerisinde kalan tüm konutları ifade eder.

Riskli Yapı;

Apartman içerisinde bulunan herhangi bir daire sahibinin, kiracının yada tek katlı binalar için hak sahiplerinin bağlı bulundukları belediyelere başvurmaları sonrasında yapılan denetim sonucu doğal afetlere dayanıksız olduğu belirlenen konutları ifade eder.

Diğer bir yandan bu krediden faydalanmak isteyenler kentsel dönüşüm için anlaşmalı olarak devredildiğine dair yeni yapıyı inşa edecek firmayla anlaşma imzalaması gerekiyor. Konutlarının kentsel dönüşüm için tüm şartları taşıması halinde Vakıfbank’a başvuran kişiler 125 bin TL’ye kadar kredi imkanından faydalanabiliyorlar. Birden fazla konut sahibi olan kişiler ise her konut için 125 bin TL olmak üzere en fazla 625 bin TL kredi kullanabiliyorlar. Vakıfbank’tan kentsel dönüşüm kredisine başvuracaklar şu faiz desteğinden faydalanacaklardır;

  • Standart konutlar için aylık %0,33, yıllık %0,4
  • B sınıfında enerji verimliliği sertifikasına sahip konutlar için aylık %0,37 yıllık ise %4,5
  • A sınıfında enerji verimliliği sertifikasına sahip konutlar için ise aylık %0,41 yıllık %5
  • Bakanlık tarafından sağlanacak faiz desteği bireysel iş yerine sahip olanlar için aylık %0,25 yıllık %3
  • B sınıfında enerji verimliliği sertifikasına sahip olan iş yerleri için aylık %0,29 yıllık %3,5
  • A sınıfında enerji verimliliği sertifikasına sahip olan iş yerleri için ise aylık %0,33 yıllık %4 oranında faiz desteği sağlanıyor.

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi kullanmak isteyen müşterileri için en fazla 10 yıl vade oranı sunuyor. Ancak bu vade işyerleri için kentsel dönüşüm kredisinden faydalanmak isteyen kişiler için 7 yıl olarak belirlendi. Ayrıca kredi kullanmak isteyen kişiler eşit taksit yada bitmiş kredilerde 12 ay yapım aşamasında olan konutların kredilerinde 24 ay sadece faiz ödemesi yaparak kullanma imkanına sahip oluyorlar. Vakıfbank istemeleri halinde yine bakanlık tarafından desteklenen kira yardımını da talep etmeleri halinde hesaplarına yatması konusunda yardımcı oluyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin