Ana sayfa Esnaf ve KOBİ kredileri Vakıfbank EBRD Kaynaklı Kadın Girişimciye Destek Paketleri (Kredisi)

Vakıfbank EBRD Kaynaklı Kadın Girişimciye Destek Paketleri (Kredisi)

0
Vakıfbank EBRD Kaynaklı Kadın Girişimciye Destek Paketleri (Kredisi)

Kadınların iş dünyasına katılması, kendi işini kurması ve ticari faaliyetlerde bulunması teşvik etmek ve kredi desteği vererek kadınlara yardımcı olmak için Vakıfbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından  ( EBDR ) 30.000.000 USD tutarında bir fon temin etmiş ve bu fonu tüm kadın girişimlerin hizmetine sokmuştur.

Kadın girişimlere destek olunması, ödemeleri düşük faiz ve uzun vadelerle yapılması için düşünülen bu kredilerde 84 aya kadar vade imkânı bulunmaktadır. Kullandırılan krediler ise EBRD Kadın Girişimci İşletme Kredisi ( 60 ay ), EBRD Kadın Girişimci İhracat Kredisi ( 60 ay ), EBRD Kadın Girişimci İşyeri Edindirme Kredisi  ( 84 ay ) olup, krediler TL, dolar ve Euro cinsinden kullanılabilmektedir.

Vakıfbank, EBRD Kaynaklı Kadın Girişimciye Destek kredisi kullanan kadın girişimcilere bir dizi özel paket hazırlayıp, o paket ürünleri sadece bu krediyi kullanan kadın müşterileri için özel avantajlar sunmaktadır. Bu paketin içeriğinde, 1 Yıllık Ücretsiz Nette Mini Tarife, İndirimli E-fatura, Özel Üye İşyeri Fiyatlaması, Business Card Aidat Muafiyeti ve Ekstrede İndirimi, İndirimli Teminat Mektubu Komisyonu, Çek Defteri Bedeli ve İstihbarat Masrafı Muafiyeti bulunmaktadır.

Gelelim bu krediden kimler, nasıl yararlanıyor?

EBRD Kadın Girişimci kredisi kullanan kadın girişimcinin 250’den daha az tam zamanlı personel çalıştırıyor olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içeresinde en az 5 yıllık ikamet etmesi zorunluluğu da bulunmaktadır. Yine faaliyet gösteren işletmenin çoğunluk hisselerinin ve denetiminin özel sektörde olması gerekmektedir.

Vakıfbank’ın kredi kullandırmak için aradığı diğer bir şart ise işletmenin yıllık cirosunun 50 Milyon EURO’ yu veya bilanço büyüklüğü 43 Milyon EURO’ yu geçmemesi gerekmektedir. EBDR kaynaklı kadın girişimciye destek paketinden yararlanılabilmesi için de kadın girişimcilerin vasıflarının tanımı yapılmıştır.

Bu tanıma göre; gerçek kişi vasfında olan ve işletmenin sahibinin kadın olması veya yönetici olması gerekmektedir. İşletme sahibi erkek ise ve ilzama yetkili kişi erkek ise bu krediden faydalanamamaktadır. Eğer ki kredi için başvuran işletme Limitet şirketi ise ortaklardan birinin kadın olması kâfidir.

Kadın girişimcinin şirketteki ortaklık payına bakılmaksızın kredi kullanabilmektedir. Yine Limitet şirketlerde, şirketi temsil ve ilzama münferiden yetkili olması, Şirketi münferiden temsile ve ilzama yetkili olan müdürlerden birinin kadın olması, yönetim kurulu tarafından görevlendirilen en üst düzey işletme yöneticisinin kadın olması kredi kullanmak için yeterli olmaktadır.

EBDR kredisi için başvuran işletme Anonim şirketi ise o zaman da Anonim şirketin yönetim kurulunun belirlediği ve görevlendirdiği en üst yöneticisi kadın ise ve yönetim kurul üyelerinin en az %51’i kadın üyelerden oluşuyorsa bu krediden faydalanabilmektedir. Kolektif şirketlerde ise ortaklardan birinin kadın olması ve şirket yöneticisinin kadın olması gerekmektedir. Son olarak kooperatiflerin bu krediye başvurabilmesi için aranan şartlar Anonim şirketler uygulanan şartların geçerli olması gerekmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin