Kapalı

Vakıf Katılım Kurumsal Finansman Destekleri

Vakıf Katılım Bankası, bireysel müşterilerine vermiş olduğu hizmetlerin dışında ticari işletmelere de destek olmakta ve bu konularda hizmet vermektedir. Katılım Bankasının, ticari faaliyetlerde bulunan işletmeler için de kurumsal finansman desteği vermektedir.

Vakıf Katılım Bankası, Ticari işletme sahiplerine yapmış oldukları ticari faaliyetler doğrultusunda, ihtiyaç duydukları hizmet bedeli, gayrimenkul alımlarında, taşıt alımlarında ve Ticarete konu olan tüm mallar ve ürünlere (Emtia) yönelik alımlarda, katılım bankası tarafından finansman destek verilmektedir. Kurumsal Finansman destek paketleri arasında verilen hizmetlerden biri Dövize Endeksli Finansman desteğidir.

Bu destek de, ihracat taahhüt şartı aranmaksızın bir döviz cinsine göre verilen finansman desteğidir. Ticari iletmelerin, her türlü ticari faaliyetlerinde kullanabileceği bu destekte, geri ödemelerde kullanılan dövizin o gün ki TL değerine göre hesaplanmaktadır. Dövize Endeksli Finansman desteğinde, ihracat taahhüt şartı aranmadan Amerikan doları veya Euro cinsinden kullanılabilir. Bu destek finansmanının geri ödeme taksitlerinde anapara kur farkı Banka Sigorta Muamele Vergisi tahsil edilir.

Dövize Endeksli Finansman desteğinin en önemli avantajı ise ihracat yoluyla döviz getirisi sağlayan işletmelere düşük maliyetli yabancı para borçlanma imkanı sağlanmış olmaktadır. Yine işletmenin nakit akış durumuna göre uygun vade veya işletmenin talep ettiği vade süresi uygulanmaktadır.

Vakıf Katılım Bankasının diğer bir kurumsal finansman desteği ise Döviz Finansmanıdır. İhracata konu olan tüm malların satış ve teslim işlemleriyle döviz kazandırıcı tüm işlemler ve faaliyetler için gerekli finansmanın sağlanmasıdır.

Ticari işletmeler, katılım bankasına vermiş olduğu ihracat taahhütlerini yerine getirmesi durumunda, ihracat ticari işlemlerinde uygulanan  vergi, harç ve kaynak kullanımı destekleme fonundan istisna sağlanır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top