Kapalı

Vakıf Katılım Bankası Teminat Mektubu

Türkiye’nin Ziraat Katılım Bankası sonrası ikinci katılım bankası olan Vakıf Katılım Bankası hizmete girmiştir. Faizsiz bankacılık hizmeti anlayışıyla hizmete giren Vakıf Katılım Bankası, bireysel ve ticari hizmetleri ile müşterilerine hizmet etmeye başlamıştır.  Vakıfbank Katım Bankasının vermiş olduğu hizmetlerden biri de Teminat Mektupları hizmetleridir.

Gerçek veya tüzel kişilerin, yurt içinde veya yurt dışında bir malın teslimi, bir işin yapılması, borcun zamanında ödenmesi gibi ticari konularda, gerçek kişi veya tüzel kişilerin muhatap olduğu kişilere veya kurumlara, banka tarafından verilen söz, taahhüt belgesine Teminat Mektubu adı verilir.

Vakıf Katılım Bankası’nın teminat mektuplarının özellikleri arasında; teminat mektubu verilecek işin durumuna göre genellikle ihale durumlarında verilen geçici teminat mektubu, özel, teminat mektubu, yapılacak iş için gerekli avansın banka tarafından karşılanacağı garantisi verilen avans teminat mektubu veya lehtarın mektupta belirlenen yükümlülüğünü yerine getireceğini garanti etmek için kesin teminat mektupları verilebilir.

Yine mal satın alımlarında, alınacak bayiliklerde, gümrük, mahkeme, vergi dairesi, icra daireleri, özel kişilere, taahhüt konularından gerçek veya tüzel kişilere Vakıfbank Katılım Bankası teminat mektupları vermektedir. Ayrıca verilecek teminat mektupları TL ve yabancı para olarak süreli veya süresiz olarak verilmektedir.

Vakıf Katım Bankasının teminat mektuplarında verdiği diğer bir hizmet ise Yurt dışı teminat mektuplarıdır. Bankanın, yurt dışında ki gerçek veya tüzel kişilere, mal veya hizmetin satın alınması ve ilgili işi veya hizmetin yerine getirilmesi için verilen yazılı belgedir. Banka, bir nevi yurt dışında ki kişilere, müşterisi adına taahhüt etmesidir. Garanti Mektubu işlemlerinde, adına garanti düzenlenen (Amir) tarafın eylemi bankaca garanti edilmektedir.

Amirin taahhüttü yerine getirmemesi durumunda, muhatabın talebiyle belirli bir tutarın tazmin edildiği belgedir. Vakıf Katılım Belgesi alan gerçek veya tüzel kişiler, bu belgeler sayesinde yapacakları iş veya hizmetlere sermaye bağlamadan iş yapma imkânına sahip olacaklardır.

Ayrıca iş yapma ve maliyet avantajlarına sahip olacaklardır.  Yine alınacak teminat mektupları sayesinde iş yapacak kişilerin karşı tarafa karşı bir güven, saygınlık elde edecektir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top