Ana sayfa Katılım Bankacılığı Vakıf Katılım Bankası Konut Finansmanı

Vakıf Katılım Bankası Konut Finansmanı

0
Vakıf Katılım Bankası Konut Finansmanı

Yatırımlarını faizsiz kazanç ve kar – zarar modeline göre değerlendirmek isteyenlerin, paralarını değerlendirmeye başladığı katılım bankalarının bir yenisi de, devlet desteği ile kurulmuş ve Türkiye’nin ikinci kamu katılım bankası unvanını alan Vakıf Katılım Bankasıdır.

Yatırımcılar, katılım bankasının yapmış olduğu ticari hamlelerle, yatırımlarına karşılık ne kadar kazanacaklarını önceden bilmemesi modeline dayanan katılım bankası, müşterilerine yatırım faaliyetleri dışında klasik bankalarda olan tüm bankacılık hizmetlerini vermektedir. Bu hizmetlerden biri de konut finansmanıdır.

Konut finansmanı veya genel adıyla bildiğimiz konut kredileri, Vakıf Katılım Bankasında, klasik bankaların uyguladığı yöntemlerin dışında ev sahibi yapmaktadır. Ev sahibi olmak isteyen kişiler, almak istemiş olduğu konutu, ev sahibi veya müteahhit ile konutun ücreti konusunda anlaşır ve bankaya o evi almak için konut kredisine başvururdu. Banka da yapacağı işlemler sonrası, evin ekspertiz değerinin %75 oranı kadar konut kredisi kullandırırdı. Vakıf Katılım Bankasında ise sistem biraz farklıdır.

Katılım Bankasına başvuran müşteri, satın almak istediği evi bankaya iletir ve banka, müşterisinin adına o evi satın alır ve müşterisinin ödeyebileceği vade sitemine göre hesabını yapar ve evi müşterisine teslim eder. Yani ev almak isteyen kişi, almak isteği evin sahibi veya müteahhit ile muhatap olmamaktadır. Yine katılım bankası, satın alınması istenilen evin ekspertiz değerinin %75 oranına göre finansman sağlamaktadır. Vakıf Katılım Bankasında, konut finansmanında 120 aya kadar vade süresi tanınmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası tarafından Agustos 2016 tarihinden geçerli olmak üzere 120 ay vadeli 0,93 ile konut finansmanı, 60 ay vade 0,85 36 ay vadede ise 0,80 ile konut finansman hizmeti vermektedir. Ancak yeni alımlar için geçerlidir banka bankada bulunan kredinizi buraya taşıyamazsınız bu oranlar ile.

Ayrıca katılım bankası, satın almış olduğu evi kendi namına, borç bitimine kadar ipotek edecektir. Banka, vade süresine göre belli bir kar oranını bu finansmanın içine dâhil ederek konut finansmanını sağlayacaktır. Katılım bankaları, müşterilerinin kredi not derecelerine göre gerekirse ek teminatlar da isteyebilmektedir.

Vakıf Katılım Bankasında konut finansman başvurularında banka, müşterilerinden çalıştığı iş yerinden alınacak maaş belgesi, satın alınacak konutun tapu fotokopisi, müşterisine ait telefon, elektrik, su faturaları, kimlik belgelerini gösteren belgelerin fotokopilerini istemektedir. Katılım Bankası, gerek gördüğü zaman müşterisinden kefil de talep etmektedir. Vakıf Katılım Bankası Konut Finansmanı için detaylı bilgi ve uygulanacak komisyon değerleri için 0850 202 1 202 numaralı  telefondan veya vakifkatilim.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin