Kapalı

Vakıf Katılım Bankası Katılma Hesabı

Faizsiz bankacılık anlayışı ile kurulan, ülkemizin ikinci kamu katılım bankası olan Vakıf Katılım Bankası 26 Şubat 2016 yılında açılışı yapılmıştır. Müşterilerine bireysel ve ticari hizmetlerde bulunan banka, bireysel müşterileri için de cari hesap, konut finansmanı, taşıt finansmanı hizmetleri de vermektedir.

Vakıf Katılım Bankası, katılım hesabı açtıracak olan müşterilerinden 31 Ocak 2017 yılına kadar katım ücreti almayacağını duyurmuştur. Vakıf Katılım Bankası, müşterilerine cari hesap ve katılım hesabı altında iki hesap türü sunacaktır. Her iki hesaba da bağlı olarak vereceği banka kartlarıyla da bankacılık işlemlerini ATM veya internet bankacılık sisteminden yapabilecektir.

Vakıf Katılım Bankası katılım hesabı, bankanın kuruluş amacı doğrultusunda faizsiz katılım hesapları olacaktır. Katılım hesaplarına TL veya döviz cinsinden yatırım yapılabilmektedir. Döviz olarak dolar ve Euro kabul edilmektedir. Ayrıca altın, gümüş gibi değerli madenlerin elden teslimi veya o madenlerin paraya çevrilmesiyle de katılım hesabı açılabilir. Katılım hesabı ile ilgili tüm işlemler o maden değeri üzerinden hesaplanacaktır. Katılım hesaplarına yatırılacak bu paralar, bankanın yapacağı alım, satım, kiralama gibi ticari faaliyetler sonrası elde edilecek kar oranına göre değer kazanacaktır. Elde edilecek kar payları, istenildiğinde mevcut katılma hesabına ilave edilebileceği gibi istenilirse cari hesaba da aktarılabilir.

Vakıf Katılım Bankası’na açılacak olan katılım hesapları 1, 3, 6 ay, 1 yıl vadelerle açılabileceği gibi 1 yıldan daha uzun vadelerle ile de katılım hesabı açılabilir. Ayrıca en az 32 gün olmak üzere esnek vadeli hesap da açılabilmektedir. Katılma hesabından hesap türüne göre belirlenen limitler dâhilinde vade tarihi bozulmadan para çekilebilir. Müşteri Bankaya 30 gün evvel yazılı talepte bulunarak hesaptaki parasını kısmen veya tamamen geri alma hakkına sahiptir. Hesaptan vadesinden önce para çekilmesi durumunda hesap bakiyesinin katılma hesabı açılması için belirlenmiş tutarların altına düşmesi halinde başkaca bir işleme gerek olmaksızın hesap kendiliğinden özel cari hesaba dönüşür.

Katılım hesaplarında,  hesap sahipleri vadesinde önce üç defa veya anaparanın %50 sine kadar para çekebilir. Ancak müşteri bu 3 çekim şartını ihlal ederse Katılım bankası, paranın çekildiği dönem kâr payı ödemez. Türk Lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden; katılma hesaplarında fonların 100.000 TL’sine kadar olan kısmı devlet tarafından sigorta kapsamına alınacaktır.

Vakıf Katılım Bankası katılım hesaplarıyla ilgili 0850 202 1 202 müşteri temsilciliklerini veya vakifkatilim.com.tr adresinden formalar ve sözleşmeler bölümünden detaylı bilgi alabilirsiniz . Yine diğer yazımız olan Vakıf Katılım Cari Hesap Nedir Nasıl Açılır? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top