Kapalı

Vakıf Katılım Bankası İş Yeri Finansmanı

Vakıf Katılım Bankasının ticari işletmeler için sağlamış olduğu hizmetlerden biri de İşyeri finansman desteğidir. Bu destek sayesinde işletmeler, yeni iş yeri satın alma veya iş yerlerini genişletmek için fabrika, depo, arsa gibi gayrimenkul alımlarında finans desteği alabilmektedirler.

Vakıf Katılım Bankası iş yeri finansman desteği aynen konut finans desteği sistemi gibidir. Yeni iş yeri satın almak veya mevcut iş yerini büyütmek isteyen işletmeler, klasik bankaların aksine bankalardan nakit para çekimi yapamayıp, almak istediği iş yerini katılım bankasına bildirmesi sonrası banka müşterisi namına o iş yerini satın almaktadır.

Katılım bankalarından finansman desteği alacak ticari işletmeler, finansman destek kullanabilmesi için önünde bir engel yoksa, önceki bankacılık işlemlerinde bir sıkıntı yaşamamışsa kredi notları elverişli ise katılım bankasına, almak istediği iş yerinin tapu fotokopisi ile başvurmaktadır. Katılım bankasının yapacağı araştırma sonrası, iş yerini finansman desteği kullanmasında bir engel yoksa banka belli bir kar oranı karışığında, ilgili iş yerini, arsayı, fabrikayı müşterisi namına satın almaktadır. Satın almış olduğu gayrimenkul üzerine banka adına kayıtlı ipotek işlemi gerçekleştirmektedir.

Müşterisinin talebine göre 60 aya kadar vade taksitlendirmesi yapmaktadır. Satın alınacak iş yerinin, ekspertiz değerinin %50’sine kadar finansman desteği verilmektedir. Vakıf Katılım Bankası, ticari işletmelere geri ödeme kolaylığı sağlamış ve belirlediği geri ödeme yöntemlerinden tercih ettiği geri ödeme şeklini seçebilir. Bu geri ödeme yöntemleri arasında, eşit taksitli, azalan taksitli, artan taksitli, serbest ara ödeme, sabit ara ödeme, belirli dönem ödemesiz gibi yöntemler bulunmaktadır.

Katılım bankası, iş yeri finansman desteği almak isteyenlerden işletmelerden son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi belgeleri istenmektedir. Ayrıca satın alınacak olan iş yeri, arsa, fabrikanın tapu fotokopi örneği de istenmektedir. Son olarak katılım bankası satın almış olduğu iş yeri üzerine yangın, dask sigortası yapmakta ve sigorta bedelini işletmelerden tahsil etmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top