Kapalı

Vakıf Katılım Bankası Finansal Kiralama

Vakıf Katılım Bankasının, ticari işletmelerde hizmet verdiği alanlardan biri de finansal kiralama hizmetleridir. Katılım Bankası, taşınır veya taşınmaz malın kullanım hakkını elde ederek bu malları kiralamak isteyen gerçek veya tüzel işletmelere belli bir ücret karşılığında kiralama işlemidir.

Yatırım hesabı açan kişilerin, katılma hesaplarına yatırmış oldukları bu paralar, katılım banka tarafından ticari faaliyetlere kullanılmak üzere alım, satım ve kira işlemleri ile kazanç elde etmekte ve bu kazanç yatırımcılara payları nispetinde dağıtılmaktadır. Bir örnek vermek gerekirse, katılma hesabına yatırılan paraların belli bir kısmı ile vinç satın alabilir ve bu vinçleri isteyen kişi veya tüzel kişilere kiralama yapmaktadır. Bu kira karşılığı alınan kira bedelleri kar olarak hesaplanmakta ve havuza dâhil edilmektedir.

Banka tarafından kiralanan malın, kiralayan tarafından geç teslim edilmesi, kiralanan malın nitelik nicelik, cins ve özelliklere sahip olmaması, parçalarının eksik olması veya bozuk olması durumunda tüm sorumluluk malı bankadan kiralayana aittir. Katılım Bankası, kiraladığı malın sigortalanması şartı koymaktadır. Katılım bankasından mal kiralayan gerçek kişi veya tüzel kişiler, kiraladıkları malın sigortalama mükellefiyeti kendilerine aittir. Kiralayan ile sigorta şirketi arasında çıkacak sorunlarda, bankadan malı kiralayanın dava, icra takibi ve diğer masraflar için yapmak zorunda kalacağı harcamalar ile bu dava veya takipler dolayısıyla ödemek zorunda kalacağı vekâlet ücreti, vergi, harç ve masraflar da kiracıya ait olup, kiracı bunları da Katılım Bankasına ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

Yine kiracı, kiraladığı malın üzerine o malın kiralayana ait olduğu belirten amblem isim, yazı asmak zorundadır. Kiracı, kiraladığı malı, banka ile yapmış olduğu kiralama sözleşmesinde belirtilen alanlarda kullanırsa veya bir başkasına kiralarsa banka tek taraflı olarak sözleşmeyi fes etme hakkı vardır. Ayrıca kiracıdan alınan kira bedeli de iade edilmez.

Finansal kiralama ile ticari işletmeler, kira bedellerini TL veya Döviz cinsinden ödeme yapabilirler. Ticari işletme, gerekli olan malı satın almaktansa kiralama yoluyla temin eder ve nakit akışına yön verip, diğer alanlara da yatırım yapma şansı doğar. Ticari işletmeler, katılım bankasıyla yapacakları sözleşme ile kira bedellerini kısa ve uzun vade seçimi yapma hakkına sahiptir. KDV tebligatı kapsamında yer alan yatırıma konu ürünlerde KDV indirimi avantajı sağlanır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top