Kapalı

Vakıf Katılım Bankası Açılıyor

Ziraat Katılım Bankasının açılmasının ardından kamunun bir ikinci kamu katılım bankası olacak olan Vakıf Katılım Bankası, Vakıf Katılımın ilk etapta merkez şube ve yaklaşık 120 çalışanla açılacağını belirtildi.  2016 yılı sonuna kadar 30 şubeye ve yaklaşık 500 çalışana ulaşması planlanmıştır. İlk etapta İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Bursa, İzmir, Adana, Antalya, Kayseri gibi iller ilk şubelerin açılacağı da belirtildi.

Türkiye’nin ikinci kamu katılım bankası olan Vakıf Katılım 26 Şubat’ta açılacak. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması beklenmektedir. 15 Şubat 2016 tarihi itibarıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan (BDDK) faaliyet iznini alan Vakıf Katılım resmi açılışında sonra İlk Merkez Şubeden başlamak suretiyle hizmet vermeye başlayacaktır.

850 Milyon TL Ödenmiş sermaye ile kurulan banka Finans ve Ekonomi ile birlikte Tasarruf sahiplerine, KOBİ ve esnafa yönelik önemli desteklerinin olacağı da aşikardır.

Vakıf Katılım Kalkınma Bakanlığının 10. Kalkınma Planının öncelikleri arasında yer alan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Programanın 7. Bileşeninin “Katılım Bankacılığı ve Faizsiz Finans Sisteminin” geliştirilmesine katkısı ciddi anlamda hissettirecektir. Katılım Bankası ilk etapta merkez şube ile başlayacağı hizmetleri zamanla tüm ülkeye yayılacağını ve bir çok anlamda tüketicilere finansman desteği yatırımcılara güvenli bir liman olacağını belirtmek isteriz.

Vakıf Katılım Bankası ile işlem nasıl yapılır derseniz bankanın açılması ile birlikte 3-5 ay içerisinde yukarıda sayılan illerde açılan şubeleri ziyaret edebilirsiniz. Yine Vakıfbank şubelerinden de Vakıf Katılım Bankası işlemlerinin yapılmasının da mümkün olacağını düşünmekteyiz. Kısaca Vakıf Katılım şubesi olmayan illerde Vakıfbank tan işlemlerin yapılabilmesinde öngörülmektedir.

Konuya İlişkin Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk ORAN, “Vakıf Katılım olarak yıl sonunda 30 şube ve 500 çalışana ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

İlk aşamada diğer faizsiz bankaların ürünlerine benzer ürünleri müşterilerine sunacaklarını söyleyen Oran, “Önümüzdeki dönemde ise özellikle sermaye piyasası alanında ve kar-zarar ortaklıkları projelerinde ve KOBİ’lere yönelik yeni ürünlerle müşterilerimize ulaşacağız” dedi.

Oran, katılım bankalarının Türkiye’de 25 yılı aşkın bir süredir faaliyet göstermesine rağmen sektörden alınan pay bakımından halen istenilen seviyede olmadığına dikkati çekti. Bu doğrultuda gerek sektörün gelişmesi ve gerekse katılım bankalarının sunduğu hizmetlerin yaygınlaşması açısından kamu otoritesinin sektöre giriş yapmaya karar verdiğini belirten Oran, kamunun Vakıf Katılım ile beraber 2 kamu katılım bankasını kurduğunu dile getirdi.

Öztürk Oran, hiç şüphesiz bu adımın sektörün gelişmesi açısından oldukça faydalı olacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“İnşallah üçüncü katılım bankası da önümüzdeki dönemde sektöre giriş yapacaktır. Bu aşamada Vakıf Katılım olarak sunduğumuz kaliteli hizmet ve farklılaşan ürün gruplarımızla sektördeki tüm oyunculardan farklılaşmayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımızın temeline oturan Vakıf Kültürü bu noktada farklılaşma bakımından bizim en önemli enstrümanlarımızdan biri olacak. Hedefimiz 2018 yılında katılım bankacılığı sektöründe yüzde 10’luk bir pazar payına ulaşmak, 2023 yılında ise katılım bankacılığının lideri olmaktır. Orta ve uzun vade de halka açılmak gibi bir planımız yoktur.”

Vakıf Katılım Bankası tam olarak faaliyete başlaması ile birlikte tasarruflarınızı yatırabilirsiniz, yine konut finansmanı, bireysel finansman, taşıt finansmanı gibi destekler ile birlikte özellikle esnaflara tüm ticari alımlarda ciddi destek olacağı aşikardır.

vakıf katılımın finansman desteklerine ilişkin yazımız olan Vakıf Katılım Bankası kredileri başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top