Ana sayfa Piyasa-Yatırım Vadeli Mi Vadesiz Hesap Mı Daha Avantajlı

Vadeli Mi Vadesiz Hesap Mı Daha Avantajlı

0
Vadeli Mi Vadesiz Hesap Mı Daha Avantajlı

Pek çok banka müşterisinin belki de en fazla kafasını kurcalayan konuların başında yatırımını hangi hesap çeşidine yapacağı gelmektedir. Banka hesapları vadeli ve vadesiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Vadesiz hesaplar yatırımcının ana parasını her durumda korurken döviz altın bazındaki yatırımlar için güvenli liman olarak nitelenir. Zira piyasalardaki ve faizlerdeki dalgalanmalarda vadesiz hesaplardaki menkuller zarar görmez. Buna karşılık ani faiz artışlarından da etkilenmez. Yani faiz oranları arttığı zamanlarda bu artıştan vadesiz hesapta duran bir menkulün değer kazanması mümkün değildir.

Vadesiz hesaplar temel bankacılık işlemlerinde yaygın olarak kullanılır. Söz gelimi kira ödeme fatura yatırma düzenli para gönderme ve benzeri işlemlerin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Öte yandan verilen banka kartıyla alışveriş yapmak tüm ATM’lerden nakit çekebilmek de mümkündür. Bu nedenle çalışan personellerin maaşlarının tamamı bu tür vadesiz hesaplara yatırılır. Banka tarafından sağlanan kart aracılığıyla yukarıda sayılan bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bunun tam tersi olarak da vadeli hesaplar faiz artışı kur değişimi gibi piyasa hareketlerine anında cevap vererek taşıdığı risk çerçevesinde değer kazandırır.Vadeli hesap ise  genel olarak 1 gün ile 365 gün arasında ihtiyaca ve isteğe göre vadesi ayarlanabilen yatırım ve para biriktirme amaçlı bir hesap çeşididir. Bu hesaplar da tıpkı vadesiz hesaplarda olduğu gibi TL ya da döviz olarak menkuller değerlendirilebilir.

Vadeli hesaplara yatırılan her para belirlenen vadenin sonunda faiz kazandıran bir hesaptır. Uzun süreli yatırımlarda yatırımcının kazanmasını ve kazancının enflasyon karşısında kaybolmasını engelleyen bir hesap çeşididir. Vadeli hesaplar kazanmaya ve biriktirmeye yönelik hesaplar olduklarından nakit ihtiyacı temel bankacılık işlemleri konusunda ihtiyaçlar karşılamazlar. Ancak aynı yatırımcı hem vadeli hem de vadesiz hesap açma hakkına sahiptir.

Vadeli mevduat hesaplarında bankalar yatırımları güvenli yatırım araçlarıyla işleterek ana para üzerinden kazanç sağlamaktadırlar. Bu kazancın önceden kararlaştırılan kısmını yatırımcıya ödeyerek  mevduatın değer kaybetmesini önler. Böylelikle hem banka hem de mevduat sahibi kazanmış olur. Eskiden yaygın olarak kullanılan “yastık altı” yöntemiyle evlerinde altın döviz biriktiren mevduat sahipleri vadeli mevduat hesapları sayesinde paralarını daha güvenli ve istikrarlı şekilde muhafaza etme ve değerlendirme imkânı kazanmışlardır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin