Kapalı

Vadeli Mevduat Hesabı Açarken Nelere Dikkat Etmeli?

Aslında en çok ilgi duyulan sağlamcı dediğimiz alacağını vereceğini önceden bilmek isteyen riske girmeyen günü birlik piyasa takip etme ile kafasını yormak istemeyen kişilerin doğal olarak tercihi bankaların sunmuş olduğu vadeli mevduat hesaplarıdır.

Vadeli mevduat hesapları 28 gün vade ile başlar ve 2 yıla kadar uzayan bir vade seçeneği ile karşımıza çıkmaktadır. Vade başlangıcında belirlenen faiz oranı ile vade bitimine kadar devam eden sabit faizli bir hesap olması hatta vade bitiminde ne alacağını net olarak bilinmesi sağlam yatırımcı için oldukça cazip durmaktadır.

Ancak son zamanlarda oldukça popüler olan ve bankalar tarafından reklamı çok yapılan vadesi bozulmayan vadeli, +2  puan fazla faiz, 12-13 puanları bulan aylık faiz teklifleri bir çok vadeli hesep yatırımcının aklını karıştırmakta daha doğrusu dikkatini çekmektedir. Bu durum yatırımcının aklına acaba en iyi vadeli hesap hangisi yâda hangi banka vadeliye iyi faiz veriyor gibi sorular aklına gelmektedir.

Şimdi güncel ve popüler vadeli hesapların başında olan e-vadeli hesaplardan bahsedelim, örneğin İŞcep Vadeli, İng Turuncu Hesap, Odeabank Oksijen Hesap, En Para Vadeli, CEPTETEB Vadeli, Yapı Kredi Nuvo Vadeli gibi hesaplar bankaya gitmeden online açılan hesaplardır. Vadesiz hesabınızda bulunan paranıza günlük faiz şeklinde çalışmakta ve yine şubesiz oldukları için verdiği faiz klasik vadeli hesaplardan ortalama bir puanları bulan bir fazlalığı vardır.

Ancak bu tür hesapların yatırımcısı açısından avantajları bulunmakta ancak dezavantajlarını da bilmek gerekir, bunlar örneğin para elinizin altında olduğu için dilediğiniz zaman parayı kullanma imkânı bulunmaktadır, yatırım için ayırdığınız paranın için sürekli harcama riski vardır ve durum ana paranızın küçülmesine neden olur.

Yukarıda bahsedilen vadeli hesaplar genelde özel bankalar tarafından sunulmaktadır ve dolayıysa her zaman vadeliye en yüksek faizi özel bankalardan alırsınız. Ancak Ülkemizde yukarıda bahsedilen vadeli hesap seçeneklerine ve tekliflerine rağmen en çok para yatırılan vadeli türü sabit faizli ve vadeli hesaplarlardır. Bizim önerimizde belirli bir tutarı ve paranızı Borsa, Altın ve Dolar gibi dalgalı alanlarda değerlendirmek istemiyorsanız en iyisi siz sabit faizli ve vadeli hesap açın ve sürekli takip etme durumundan kurtulun.

Yine vadeli mevduat hesabına en uygun vade hangisi derseniz bizim bu konuda tecrübemiz 90 günden az olmamalı ve 360 günü yani bir yılı geçmemeli. Azami bir yıl nedeni ise yeni faiz teklifleri almanız içindir. Zaten bankaların vadeli mevduata faiz teklifleri vadesi uzadıkça artar bir de faiz oranları zemin olarak çok kaygan olmadığından kolay kolay değişmez.

Yine faiz teklifleri az olmasına rağmen kamu bankalarının vadeli mevduat konusunda oldukça ilgi gördüğünü de hatırlatmak isteriz. Vadeli mevduat hesaplarının Altın Dolar ve Euro gibi seçeneklerini de vardır ancak Türk Lirası konusu en çok ilgilenilen hesap türü olduğundan ondan bahsettik. Yatırıma ayırdığınız paranıza en iyi teklifi her şeye rağmen banka şubesinden alacağınıza söyleyelim ve yazımıza son verelim.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top