Ana sayfa Vadeli Mevduat Vadeli Hesaplarda En Uygun Vade Hangisi?

Vadeli Hesaplarda En Uygun Vade Hangisi?

0
Vadeli Hesaplarda En Uygun Vade Hangisi?

Elde bulunan ihtiyaç fazlası paraların, bankada değerlendirilmesi oldukça güvenlidir. Çünkü nakit olarak, altına veya yabancı paraya çevrilerek saklanan birikimler, çalınma gibi değişik tehlikelere açıktır. Birikimleri, bankada doğru değerlendirmek için, değişik alternatifler vardır. Tahvil ve fon almak veya vadeli hesaplara yatırmak, bu alternatifler arasında yer alır.

Özellikle kazancı garantilediği için, vadeli hesaplar sıkça tercih edilir. Çünkü belirli bir vade ile bankaya yatırılan paraya uygulanacak faiz oranı, önceden bellidir. Parada kayıp oluşması söz konusu değildir. Fakat 3-6-12 ay vadeler ile yatırılan paraların, vadesi gelmeden çekilmemesi gerekir. Vaktinden önce çekilen paralarda bir miktar kesinti yapılır.

İhtiyaç fazlası paraları bankaya yatırırken, dikkate alınması gereken bazı ayrıntılar mevcuttur. En önemli ayrıntı ise bankaya yatırılan para için en uygun vade süresidir. Çünkü vade süresi ne kadar uzarsa, yatırılan paraya uygulanan faiz oranı o kadar artar. Vade süresi kısaldıkça ise faiz oranı düşer. Vadeli mevduat hesapları için en uygun süre bir yıldır.

Vadeli hesaplar için gecelik faiz, haftalık faiz, aylık faiz, 3 aylık, 6 aylık ve bir yıllık faiz uygulaması vardır. En kısa vade süresi olan gecelik faiz oranı en düşük faizi verirken, bir yıllık vade ile yatırılan paradan, çok daha yüksek faiz almak mümkündür. Fakat vadeli hesaplarda, paranın vade gününde çekilmesi gerekir. Vaktinden önce çekilen paradan, bir takım kesintiler yapılır. Hatta vadeli hesap, çok farklı şekilde değerlendirilir.

Bir yıllık vade ile yatırdığınız paradan, yüksek faiz alma imkânınız mevcuttur. Ayrıca uzun vade ile yatırılan paralarda kesilen stopaj oranı daha düşüktür. Fakat bankaya uzun vade ile para yatırmak bazı riskleri beraberinde getirir.

  • Uzun vadeli hesaplar, oldukça avantajlıdır. Fakat her an acil para ihtiyacı doğabilir. Ansızın gelişen sağlık sorunları veya hesapta olmayan borçlar, bankaya yatırılan paraya ihtiyaç duyulmasını sağlar.
  • Vade süresi dolmadan, erken çekilen paralarda, bir takım kesintiler yapılır. Hatta erken çekilen paralara vadesiz mevduat faizi uygulanır. Bu durum uzun vadeli hesapların, en büyük riskidir.
  • Vadeli hesaplarda genelde vadeli hesaplara verilen faiz teklifleri çok değişken değildir ancak 6 ayda bir değişebilir örneğin 360 veya 720 gün vadeli yatırılan bir para faizlerin yükselmesi durumunda eski faizden devam eder. ancak birde faizler düşer se o zamanda uzun vade mantıklı duruyor gibi.

TL vadeli mevduat hesaplarla yatırım yapmak isteyen tüketicilerin en çok dikkat etmesi gereken husus bu alanlarda yapılan yatırım paralarının yeri olmaması, yani yarın para lazım olursa buradan kullanırım değil unutulan para olması lazım ki faydası olsun.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin