Kapalı

Vadeli Hesap Önerileri

İnsanoğlu, yıllarca çalışıp kazandığı paraları değerlendirmek ve elinde ki parayı artırma veya değerini koruma çabasına girer. Bankalarda, insanların elinde ki bu birikmiş paraları değerlendirip, hem kendisi kazanmak ister hem de para sahibinin kazanmasına yardımcı olur. Bu makalemizde de Vadeli Hesap önerileri konusunu ele alıp, vadeli hesapların artı ve eksilerini sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bankalar, vadeli hesap altında topladığı paraları, çeşitli Pazar ve piyasada değerlendirip, elde etmiş olduğu kazançtan da belli bir faiz karşılığında vadeli hesap sahiplerine de karşılığını ödemiş olur. Vadeli hesap, banka şubelerinden açılabileceği gibi bankaların internet bankacılık sitemi üzerinde de açılabilmektedir. Şunu hemen belirtelim ki e- mevduat dediğimiz bankaların internet şubelerinden açılacak vadeli hesaplar, banka şubelerinden açılacak vadeli hesaplara göre daha karlıdır.

Çünkü şube, dosya komisyon ücretleri e- mevduat hesabında geçerli değildir. Ayrıca e- mevduat hesaplarında devletin uyguladığı vergi yoktur.  Vadeli hesaplar, TL, döviz, altın çeşitleri vardır. Türk lirası ile açılacak vadeli hesaplarda, yatırılan tutarın limiti ve vade süresine göre alınacak faiz toplamı değişmektedir. Yani 50.000 TL’si olan bir kişinin 1 aylık alacağı faiz ile 6 aylık alacağı faiz bir olamaz. Yine vadeli hesaplarda, yaşanacak ekonomik gelişmelerden hiçbir şekilde etkilenmez. Faizin düşmesi, yükselmesi, altın, borsa iniş ve çıkışlardan vadeli hesabınız etkilenmez. Vadeli hesaba yatırdığım parayla 1 kilo altın alırdım ve o zaman altının gramı 100 TL idi, şimdi altının gramı 110 TL oldu, daha çok kazanırdım gibi bankaya bir talebiniz olamaz. Devlet, vadeli hesaplara yatırılan paranın 100.000 TL kadar sigorta kapsamına almıştır.

Vadeli hesaplara yatıracağınız para, 100.000 TL’den fazla ise bölüp farklı bankalara da vadeli hesap açtırmak en mantıklı davranış olacaktır. Diğer bir vadeli hesap türü ise dövizdir. Döviz vadeli hesap açılarak, hem paranızın piyasada ki kura göre değeri korunacak hem de bankanın vereceği ekstra faiz ile de ayrı bir getiriniz olmuş olacak. Diyelim ki o gün ki kur değeri 2.500 TL olan, 10.000 dolarınızı vadeli hesaba yatırdınız. Dolar 2.000 TL ‘ye düşerse sizin dolarınızda 2.000 TL düşecek ve vade sonunda o gün k, dolar kurundan faiz alırsınız. Yine dolar 3.000 TL olursa, vadeli hesapta ki dolarınız da 3.000 TL olacak ve o gün ki kur değerine göre faiz alacaksınız.

Son vadeli yatırım şekli ise altındır. Altının yatırımı iki şekilde olur. Fiziki ve sanal yatırım şeklinde. Fiziki altın da elinizde ki altınları bankaya götürüsünüz ve banka o altınlar kaç gram ise o grama göre hesap açar. Sanal altın yatırımı ise, elinizde ki nakit parayla o gün ki altının kur değeri kadar sanal altın alıp vadeli hesap açtırabilirsiniz. İkisinde de aynı yöntem uygulanır. Altın fiyatında ki düşme ve azalmadan, vadeli hesabınızda ki altınlarda etkilenecektir. Yine bankalar, vade sonunda altın vadeli hesaplarında belli bir oran da faiz de vermektedir.

Ekonomistlerin, vadeli hesap önerileri arasında, paraların tek bir vadeli hesaba değil, altın, döviz, TL gibi farklı hesaplara yatırılmasını tavsiye etmektedir. Çünkü faiz, döviz ve altın fiyatlarında ki yükseliş ve inişlerde daha az zarar ve daha fazla kar elde edilebileceğini belirtmektedirler.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top