Kapalı

Vadeli Hesap Nedir Nasıl Açılır?

Günümüz de insanlar para ile ilgili tüm işlemlerini bankalar üzerinden halletmektedirler. Bu işlemleri yapabilmek içinde her hangi bir banka da kendine ait olan bir hesabı bulunması gerekmektedir. Bu hesap türlerinden bir tanesi olan Vadeli hesaplar hakkında bu yazımızda bilgi vermek istiyoruz.

Vadeli hesap nedir?

Bu hesap açıldıktan belli bir süre sonra hesaba konulan para karşılığında faiz bedelini size kazandırır. Bu süreye de vade adı verilir. Bu hesaptan faiz kazanmak arzusunda iseniz vade dolana kadar hesaptan tek kuruş para çekmemeniz gerekmektedir. Vadesi olmadan hesaptan para çekmek zorunda kalırsanız, şunu aklınıza getirmelisiniz ki bu durumda vade bozulur. Yani faiz alamazsınız.

Vadeli hesap nasıl açılır?

Sizde Vadeli hesap sahibi olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu hesabı hangi bankadan açtırmaya karar verdiyseniz o bankanın, size en yakın olan banka şubesine gitmektir. Yanınızda; ikametgah belgesi, 3 aylık her hangi bir ev faturanız ( su, elektrik, telefon vs. ), bir kamu kuruluşundan alınmış bir belge. Bu saymış olduğumuz 3 belge ile müşteri temsilcisine başvurup hesabınızı açtırabilirsiniz.
Bu işlemi internet bankacılığı hesabınızla da yapabilirsiniz. Bunun içinde; Hesaplar Menüsü sonrada Hesap açılışlarından tamamlayabilirsiniz.
Bir diğer yolda Banka şubesinin çağrı merkezine bağlanarak hesabı açtırmaktır. Yine yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için sunulan bir kolaylıkta; faksla vadesiz hesaplarını, vadeliye çevirme kolaylığıdır. Faks çekerek vadesiz olan hesabınızı vadeli bir hesaba çevirtme imkanına sahipsiniz.

Vadeli Hesabıma para yatırabilir miyim?

Bu hesaba istediğiniz zaman para yatırma imkanına sahipsiniz. Bunun için hiçbir engel bulunmamaktadır. Fakat para yatırdığınız anda vade bozulacaktır. Buda alacağınız faizi kaybetmenize yol açabilir. Size tavsiyemiz vade dolum tarihinden sonra para yatırma işleminizi gerçekleştirmenizdir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top