Ana sayfa Döviz Vadeli Dolar Hesabı mı, Vadesiz Dolar Hesabımı mı?

Vadeli Dolar Hesabı mı, Vadesiz Dolar Hesabımı mı?

0
Vadeli Dolar Hesabı mı, Vadesiz Dolar Hesabımı mı?

Yatırımcıların bir diğer limanı olan döviz birikimi, USD Amerikan Doları almak suretiyle birikimlerini değerlendiren bir çok yatırımcı bulunmaktadır. Daha önceleri özellikle küçük yatırımcılar aslında birikimciler demek daha mantıklı evlerinde yastık altı ile de tabir edilen bir şekilde saklamak suretiyle birikim yapılırdı. Ancak gelişen teknoloji, Perspektifi değişen yatırımcı profili ve buna bağlı olarak Bankaların İnternet Bankacılığı vb hizmetleri ile Bankacılık işlemlerinin daha kolay, daha hızlı ve en önemlisi güvenle yatırım veya birikimlerin değerlendirilmesinde öncü rol oynamaları biriktirilen yatırımların Vadeli veya Vadesiz Döviz (Dolar) hesaplarda saklanmasında en güvenilir liman olmuştur.

Küçük alımlar veya büyük alımlar halinde Dolar alımı yapanlar için Vadeli Dolar Mevduat Hesabı mı açmak daha avantajlı, yoksa Vadesiz Dolar Mevduat Hesabı mı? Açmak daha mantıklı derseniz yatırım ve kazanma amacına bakılırsa ikisi de kendi avantaj ve dezavantajlarını içinde barındırır.

Öncelikle Vadesiz Dolar Hesabına bakalım. Bankalar da açılan Vadesiz dolar hesabımızdan TL hesabımıza veya TL hesabımızdan ister İnternet Bankacılığı, Cep Bankacılığı, veya şubelerden anında geçiş yapmak mümkündür. Yine piyasayı sürekli takip ediyorsanız, ve dolar kurunda gerçekleşen iniş ve çıkışları iyi değerlendireceğinizi düşünüyorsanız yine küçük kazançlar elde etmek istiyorsanız Vadesiz Dolar hesabı açmak size kazanç getirebilir, yine kur farklarından dolayı alacağınız yanlış bir pozisyon para kaybetmenize de neden olabilir. İnternet Bankacılığından alım satım saatlerine dikkat edilmeli mesai saatleri dışında dolar alım satım makası çok fazladır.

Yine bir diğer husus Vadeli Dolar Hesabı, Banka nezdinde açılacak bir Vadeli hesap alında uzun vadeli, yaptığı yatırım bakiyesi ile ilgili bir planları olmayan piyasa verileri ile çokta ilgilenmeyen kişiler için ideal bir hesap olduğunu söylemek yerinde olur. Vadeli Hesaba yatırılan Dolar en az 29 gün vade olmak şartı ile aylık 1,7-1,9 arasında değişen faiz oranları ile hesap açılması mümkündür.

Vadeli hesap açıldığında dolar alınan kurun üstünde ciddi bir artış olması durumunda vadeli hesabınızı bozmak suretiyle TL geçmeniz mümkündür, o yüzden Dolar Vadeli hesap açılırken kısa vadeler halinde periyotlanması size yarar sağlayacak bir unsurdur. İnternet Bankacılığı üzerinden bir çok işlem artık yapılabilmektedir, ister cep ten ister Bilgisayarınızdan şubesiz bankacılıktan giriş yaparak diler Vadeli Dolar Hesabı, dilerseniz Vadesiz Dolar hesabı anında açabilir veya  kapatabilirsiniz. Yasal Uyarı; Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin