Kapalı

Vadeli Altın ile Vadesiz Altın Yatırımı Arasındaki Farklar

Kim ne derse desin ve istatistikler de bize destek verecek ki yatırımcısının yüzünü güldürmeyi hep başaran, yatırımcısının uzun vadeli yatırımlarda asla kaybetmediği ve tüm dünya devletleri tarafından da en çok tercih edilen yatırım aracı altın olmuştur. Yeni yatırım araçları olarak Fonlar, hisse senetleri, tahviller, bono gibi yeni yatırım araçları da çıksa da insanlar en güvenli liman olarak altını görmeye devam etmiştir.

Altın, eskilerde sadece kuyumcularda alınır ve satılırdı. Yatırımcı aldığı altınları canı pahasına saklar, zor günleri için bekletirdi. Ama sonraları çıkartılan bankacılık kanunu ile bankaların da altın almasının ve satılmasının önün açılmıştır. Bankalar, TL, dövizde olduğu gibi altın yatırımları için de vadeli ve vadesiz hesaplar açarak altın piyasasından pay almaktadırlar. Vadeli ve vadesiz altın yatırımlarının arasında ki farkları da bu yazımızda ele almaya çalışacağız.

Vadesiz hesap hepinizin bildiği gibi bankaların faiz vermediği, yatırımcılar için saklama, güvence altına alma babında yapılan hesaplardan dır. Vadesiz altın hesaplarında da aynı sistem devam etmektedir. Burada fark sadece bankalardan altın hesabı açarken kuyumculardan aldıkları gibi fiziksel altın değil sanal altın almaktadır. Kuyumcudan altınla hiç bir farkı olmayan hatta kuyumculardan alınan sahte altın alma riskinin yaşanmadığı hesaplardır.

Vadesiz altın hesaplarında yatırımcılar bütçelerine göre altın alabilmektedir. Hatta bankalar, yatırımcılara sürekli altın yatırımı yapmalarını teşvik etmek için düzenli altın alma talimatlarını hayata geçirmiştir. Altın almak isteyen ancak zamanı olmayan veya unutan kişiler için vadeli hesaplarında ki paralardan, kredi kartlarından verilecek düzenli talimatlarla sürekli altın alımı yapılmakta ve yatırımcının hesabına aktarılmaktadır.

Vadesiz altın hesabı sahipleri, dilediği zaman hesaplarında ki yatırımlarını alabilir ve bozdurabilir. Vadesiz altın hesapları, altın yatırımı yapmak isteyen ancak çalınma, kaybolma riskinden çekinenler için de biçilmiş bir kaftandır. Hiç bir hesap işletim ücreti olmadan yatırım yapma hakları bulunmaktadır.

Vadeli altın hesapları ise hem altının piyasada değerinde ki artışından kar elde edilen hem de bankanın vereceği faiz ile kar elde edilen hesap türüdür. Riski sevmeyen, benim altınım hem kendi değerinden hem de banka tarafından değer kazanmasını isteyen özellikle uzun vadeli yatırımları sevenlerin tercih ettiği yatırım türüdür. Bankalar, açılacak vadeli altın hesaplarına belirlenen vade süresine göre faiz uygulamaktadır. Vadeli altınların vadesiz altınlarda diğer bir farkı ise vadesi başlamış hesaplara yeni altın yatırımı yapılamamasıdır.

Bunun için ya vadesiz altın hesaplarında yatırımlar bekletilecek ya da yeni bir vadeli hesap açılacaktır. Vadeli altın hesabında vade bitimden elde edilecek karın %15’i Stopaj vergisi olarak kesilmekte ve devlete aktarılmaktadır. Devlette bu vergilere karşı vadeli hesaplarda ki 100.000 TL değerinde ki altınları devlet güvencesi altına almıştır.

Altın vadeli ve vadesiz hesap açtırmak isteyenler banka şubeleri, internet – mobil bankacılığı ve telefon bankacılık sistemini kullanarak rahatlıkla açabilir ve internet bankacılığı sisteminden hesaplarını 24 saat takip edebilirler.  Son olarak vadeli altın hesaplarına uygulanacak bankalar farklı faiz uygulaması yaptığı için en yüksek faiz oranlarını veren bankaları tercih etmeleri menfaatlerine olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top