Ana sayfa Altın Vadeli Altın Hesabı Nedir Nasıl Açılır?

Vadeli Altın Hesabı Nedir Nasıl Açılır?

0
Vadeli Altın Hesabı Nedir Nasıl Açılır?

Ülkemizde bayanların en önemli yatırım aracı, özelliklede uzun vadede her zaman için altın olmuştur. Altın diğer yatırım araçları gibi bir anda dibe vurma riski çok fazla yaşamaz. Fakat belli dönemlerde bir anda yükselme yaşayıp, size önemli karlar elde ettirebilir. Bundan dolayıdır ki insanların yastık altı yatırımı hep altın üzerine olmaktadır.

Vadeli altın hesabı nedir?

Bu hesap bankaların sizin için açtığı, yastık altında saklı kalan altınlarınızı külçe altın değerinde hesaplayın sonrada sizin altınınızı satın almasına verilen isimdir. Şimdi burada şunu düşünebilirsiniz. Banka yerine kuyumcuya da altınımızı verip karşılığında Türk liramızı alabiliriz. Fakat banka sizin altınınızı Türk parası olarak saklamamaktadır. Yani banka kasasına giren külçe altın gramı, altın yükseldikçe yükselir, düşünce de düşer. Çünkü sizin yatırımınız tamamen altına endeksli bir yatırımdır.

Vadeli altın hesabı nasıl açılır?

Bu hesabı açmanız için elinizde 10 gram külçe altına denk gelecek kadar bir altın bulunmalıdır. Bu altının cismi çok önemli değildir. Her türlü takı çeşidi, 14ayar, 22 ayar ya da 24 ayar olması bir şeyi değiştirmemektedir. Altın olması hesabınızın açılması için yeterli olan tek koşuldur.

Vadeli altın hesabı avantajları nelerdir?

*Bu şekilde bankaya giden altınların çalınma, kaybolma riski kesinlikle bulunmaz. Banka güvencesi altına alınmış olur.
* Tasarruf mevduatı sigortası kapsamına alınır.
* Bazı bankalarda bu hesaba ayrıca faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede altın yerinde saysa bile belli bir faizi siz bankadan alacaksınız. ( Sadece bazı bankalarda olan bir uygulama)

Sizin banka seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bankadan yatırımınızı geri almak istediğinizde size yatırımınız altın olarak mı dönecek? Yoksa Türk parası olarak mı dönecek? Bunu altınınızı vadeli hesaba yatırırken mutlaka banka temsilcileri ile görüşünüz. Dönüşümün altın olarak yapılmasını istiyorsanız, ona uygun dönüş yapan bankalardan bir tanesini seçmenizde fayda olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin